| General |
| Model | 85 MS |
| Product Series | Jabra Evolve3 |
| Audio System |
| Type | Headset |
| Max Operating Range | 30 m |
| Specific Applications | Communication |
| Details | Wind noise reduction (WNR), LED indicator for busy light, Replaceable battery, Up to 8 devices pairing, ClearVoice microphone technology, Auracast, Head detection, On/Off switch, Sleep mode, Wireless updates, Battery status indicator |
| Recommended Use | Portable electronics, Computer |
| Bluetooth Audio Codec | AAC, LC3, SBC |
| Audio Output |
| Sensitivity | 108.5 dB |
| Headphone Type | Binaural |
| Impedance | 35 ohm |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Audio Mode | Stereo |
| Max Input Power | 20 mW |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Ear cup Type for Headphone | Full size |
| Driver Diameter | 32 mm |
| Active Noise Cancellation Technology | Advanced ANC |
| Foldable | Yes |
| Available Microphone | Yes |
| Number of Parallel Connected Devices | 2 |
| Frequency Response | 20 - 20000 Hz |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 LE |
| Noise Cancellation | Yes |
| Controls | Calls, Mute, Microsoft Teams button |
| Connection | Wired, Wireless |
| Connectivity Interface | 3.5 mm jack, USB-C via Bluetooth adapter |
| Details | Auto reconnect, Audio alerts, Digital signal processing, Google Fast Pair, Auto Pause, Super wideband (SWB), Jabra Xpress, Jabra Direct, HearThrough, Microsoft Swift Pair, Sidetone detection, Automatic connection, MultiPoint Technology |
| Audio Input |
| Microphone Form Factor | Headset microphone |
| Frequency Response | 10 - 20000 Hz |
| Microphone Operating Mode | Digital MEMS |
| Noise Cancellation Technology | Clear Voice Technology |
| Sensitivity | -36 dBFS/Pa |
| Included Quantity | 6 |
| Battery |
| Capacity | 925 mAh |
| Type | Headset Battery |
| Technology | Lithium-ion |
| Charging Time | 180 min |
| Rechargeable Battery | Rechargeable |
| Wireless Charging | Yes |
| Internet of Things (IoT) |
| Compatible with Internet of Things (IoT) | Yes |
| Communication Technology | Bluetooth 5.3 LE |
| Intelligent Assistant | Google Assistant, Alexa, Siri |
| Miscellaneous |
| Protection | Encryption protection |
| Ear Tip Material | Foam |
| Color | Black |
| Headband Material | Fabric |
| Color Category | Black |
| Software Certification | Certified for Microsoft Teams |
| Bluetooth Profiles | Hands-Free Profile (HFP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Telephony and Media Audio Profile (TMAP), Headset Profile (HSP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Serial Port Profile (SPP), Public Broadcast Profile (PBP) |
| Included Accessories | Carrying case, Jabra Link 390c USB adapter, USB-C to USB-C cable, Quick start guide, 3.5 mm audio cable |
| Construction Material | Metal, Recycled aluminum, PC/ABS, Recycled ABS |
| Custom Standards | MFI, G616, AES |
| Sizes and Weight |
| Width | 19.4 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 8.3 cm |
| Sizes and Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 18.6 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 4.4 cm |
| Connections |
| Connection Type | Analog input (mini jack 3.5 mm), USB (USB Type-C) |
| Cable Details |
| Cable Details | USB-C to USB-C cable - 1.2 m, Cable from 3.5 mm mini jack to 3.5 mm mini jack |
| Runtime Details |
| Runtime Details | Continuous playback (ANC OFF): up to 120 hour(s), Continuous talk (ANC OFF): up to 25 hours, Continuous talk (ANC ON): up to 21 hours, Continuous playback (with 10 min charge): up to 10 hours, Continuous playback (ANC ON): up to 55 hour(s) |