| General |
| Product series | Jabra Evolve3 |
| Model | 85 MS |
| Audio system |
| Max operational range | 30 m |
| Type | Headset |
| Specific applications | Communication |
| Recommended use | Computer, Portable electronics |
| Details | ClearVoice microphone technology, Up to 8 devices pairing, Head detection, Wireless updates, LED indicator for busy light, Auracast, Replaceable battery, Wind noise reduction (WNR), On/off switch, Battery status indicator, Sleep mode |
| Bluetooth audio codec | SBC, LC3, AAC |
| Audio output |
| Foldable | Yes |
| Available microphone | Yes |
| Noise cancellation | Yes |
| Ear cup type for headphones | Full size |
| Audio mode | Stereo |
| Number of parallel connected devices | 2 |
| Frequency response | 20 - 20000 Hz |
| Active noise cancellation technology | Advanced ANC |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 LE |
| Sensitivity | 108.5 dB |
| Max input power | 20 mW |
| Impedance | 35 ohm |
| Active noise suppression | Yes |
| Headphone type | Binaural |
| Speaker diameter | 32 mm |
| Wireless technology | Bluetooth |
| Details | MultiPoint Technology, Automatic connection, Microsoft Swift Pair, HearThrough, Digital signal processing, Google Fast Pair, Jabra Xpress, Jabra Direct, Audio alerts, Auto Pause, Sidetone detection, Super wideband (SWB), Auto resume |
| Connectivity interface | 3.5mm jack, USB-A via Bluetooth adapter |
| Controls | Mute, Call, Microsoft Teams button |
| Connection | Wired, Wireless |
| Audio input |
| Included count | 6 |
| Microphone form factor | Headset microphone |
| Microphone operating mode | Digital MEMS |
| Sensitivity | -36 dBFS/Pa |
| Noise reduction technology | Clear Voice Technology |
| Frequency response | 10 - 20000 Hz |
| Battery |
| Technology | Lithium ion |
| Type | Headset battery |
| Capacity | 925 mAh |
| Wireless charging | Yes |
| Charging time | 180 min |
| Rechargeable battery | Rechargeable |
| Internet of Things (IoT) |
| Communication technology | Bluetooth 5.3 LE |
| Compatible with Internet of Things (IoT) | Yes |
| Intelligent assistant | Alexa, Google Assistant, Siri |
| Miscellaneous |
| Color | Black |
| Color category | Black |
| Ear tips material | Foam |
| Software certification | Certified for Microsoft Teams |
| Headband material | Fabric |
| Protection | Encryption protection |
| Build material | Metal, PC/ABS, Recycled aluminum, Recycled ABS |
| Custom standards | G616, MFI, AES |
| Included accessories | Flyer, 3.5mm audio cable, Carrying case, USB-C to USB-C cable, Jabra Link 390a Bluetooth adapter |
| Bluetooth profiles | Public Broadcast Profile (PBP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Serial Port Profile (SPP), Headset Profile (HSP), Hands-Free Profile (HFP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Telephony and Media Audio Profile (TMAP) |
| Sizes and weight |
| Height | 15 cm |
| Width | 19.4 cm |
| Depth | 8.3 cm |
| Sizes and weight (shipping) |
| Shipping depth | 22 cm |
| Shipping width | 18.6 cm |
| Shipping height | 4.4 cm |
| Connections |
| Connection type | Analog input (mini jack 3.5 mm), USB (USB Type-C) |
| Cable details |
| Cable details | USB-C to USB-C cable - 1.2 m, Cable from 3.5mm mini jack to 3.5mm mini jack |
| Runtime details |
| Runtime details | Continuous talk time (ANC ON): up to 21 hours, Continuous playback time (ANC OFF): up to 120 hours, Continuous playback time (with 10 min charging): up to 10 hours, Continuous talk time (ANC OFF): up to 25 hours, Continuous playback time (ANC ON): up to 55 hours |