| General |
| Product Series | Apple MacBook Pro |
| System |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Notebook Type | Portable PC |
| Security Devices | Fingerprint Reader |
| Introduced | End of 2024 |
| Platform | Apple Mac OS |
| Chassis |
| Sensors | Ambient light sensor |
| Processor |
| Type | M4 Pro |
| Number of Cores | 14-core |
| Manufacturer | Apple |
| Features | Hardware-accelerated ray tracing, 273 GB/s memory bandwidth |
| RAM |
| RAM | 48 GB |
| Configuration Features | Unified memory |
| Hard Drive |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Form Factor | Soldered |
| Storage Space | 1 TB |
| Optical Storage |
| Type | None |
| Drive Type | No optical drive |
| Card Reader |
| Type | Card Reader |
| Supported Flash Memory | SDXC memory cards |
| Display |
| Display Size | 16.2 inches |
| Color Depth | 1 billion colors |
| Diagonal Size (metric) | 41.05 cm |
| Standard Resolution | 3456 x 2234 |
| Display Type | LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (ppi) | 254 |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Widescreen | Yes |
| Display Features | Arsenic-free glass, HDR compliance, True Tone technology, 1600 cd/m² peak brightness (HDR), HLG gamma, HDR10+, ProMotion technology, Mercury-free, Standard glass, Liquid Retina XDR display, Dolby Vision, Zoom, P3 Wide Color Gamut, Extreme Dynamic Range (XDR), 1000 cd/m² max. full-screen brightness, HDR10 compatible, BFR/PVC free |
| Video Output |
| Graphics Processor | Apple M4 Pro 20-core |
| Max Number of Supported Displays | 2 |
| Graphics Card Series | Apple M4 Pro |
| Video System Features | AV1 decoding, ProRes encode and decode engine, Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, Video decoding engine, Video encoding engine |
| Digital Camera |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Camera Resolution | 1080p |
| Features | Advanced image signal processor (ISP), Center camera, FaceTime 1080p HD camera, Support for desktop viewing |
| Audio Output |
| Type | Six speakers |
| Customized Standards | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| Features | Wide stereo sound, Support for Spatial Audio, 4 force-cancelling woofers |
| Audio Input |
| Type | 3 microphones with beamforming array |
| Input Device |
| Backlight | Yes |
| Type | Force Touch trackpad, Keyboard |
| Features | Touch ID sensor, Multi-Touch Gesture Recognition, Pressure sensitivity, Force click, Multi-touch trackpad |
| Keyboard |
| Keyboard Name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Interface Summary |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| USB-C Port Count | 3 |
| Included OS |
| Edition | macOS Sequoia 15.0 |
| Type | Apple macOS Sequoia 15.0 |
| Family | macOS |
| Power Supply |
| Required Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 140 watts |
| Required Mains Voltage | AC 100-240 V |
| Battery |
| Technology | Lithium Polymer |
| Lifetime (up to) | 24 hours |
| Miscellaneous |
| Chassis | Aluminum |
| Color Category | Black |
| Color | Space Black |
| Included Accessories | USB-C power adapter, USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m) |
| Features | Voice Control, VoiceOver screen reader, Switch Control, Dictation, Contrast increase, Closed Captions, Text to speech, Motion reduction |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Sustainability |
| Recycled Packaging Content | 50% |
| Rare Earth Materials | 98% recycled rare earth elements |
| Dimensions and Weight |
| Weight | 2.14 kg |
| Depth | 24.81 cm |
| Height | 1.68 cm |
| Width | 35.57 cm |
| Environmental Parameters |
| Operating Humidity | 0 - 90% (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Network Connection |
| Data Chain Protocol | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11a |
| Wireless Protocol | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Interface Details |
| Interface Details | HDMI, Headphone output, 3 x USB4/Thunderbolt 5/DisplayPort 2.1 (charging) |
| Software |
| Type | Maps, News, App Store, Apple GarageBand, Apple FaceTime, Apple Preview, Apple Pages, Photos, Siri, Apple Numbers, Photo Booth, Music, Apple TV, Apple Time Machine, Home, Podcasts, Weather, Apple Keynote, Apple Shortcuts, Calendar, Find My, Apple Safari, Apple iMovie, Messages, Reminders, Mail, Apple QuickTime Player, iPhone mirroring, Stocks, Voice Memos, Apple Freeform, Apple Books, Notes, Contacts |
| Battery Life Details |
| Battery Runtime | Web surfing via Wi-Fi: up to 17 hours, Video playback: up to 24 hours |