| General |
| Product Series | Apple MacBook Air |
| Warranty (months) | 12 |
| System |
| Security Features | Fingerprint reader |
| Notebook Type | Laptop |
| Platform | Apple Mac OS |
| Introduced | Beginning of 2025 |
| Hard Disk Capacity | Model Depends |
| Chassis |
| Sensors | Ambient light sensor |
| Processor |
| Type | M4 |
| Number of Cores | 10-core |
| Manufacturer | Apple |
| Features | 120 GB/s memory bandwidth, Hardware-accelerated ray tracing |
| RAM |
| Configuration Features | Unified memory |
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk |
| Storage Space | Model Depends |
| SSD Form Factor | Soldered |
| Hard Disk Type | SSD |
| Optical Storage |
| Type | None |
| Drive Type | No optical drive |
| Display |
| Aspect Ratio | Yes |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Color Depth | 1 billion colors |
| Diagonal Size (metric) | 34.46 cm |
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Screen Size | 13.6 inches |
| Screen Type | LED |
| Screen Resolution Abbreviation | WQXGA |
| TFT Technology | IPS |
| Standard Resolution | 2560 x 1664 |
| Screen Features | Mercury-free, HLG gamma, True Tone technology, HDR10+, P3 Wide Color Gamut, HDR compliance, Arsenic-free glass, Zoom, Dolby Vision, HDR10 compatible, BFR/PVC free, Liquid Retina display |
| Video Output |
| Graphics Card Series | Apple M4 |
| Graphics Processor | Apple M4 8-core |
| Max Number of Supported Displays | 2 |
| Video System Features | Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, AV1 decoding, Video encoding engine, Video decoding engine, ProRes encode and decode engine |
| Digital Camera |
| Camera Resolution | 1080p |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Features | Advanced Image Signal Processor (ISP), Center camera, Support for desktop viewing, FaceTime 1080p HD camera |
| Audio Output |
| Features | Supports Spatial Audio |
| Type | Four speakers |
| Custom Standards | Dolby Digital Plus, Dolby Digital, Dolby Atmos |
| Audio Input |
| Type | 3 microphones with beamforming arrangement |
| Features | Enhanced voice clarity, Voice isolation mode, Wideband microphone mode |
| Input Device |
| Backlight | Yes |
| Features | Touch ID sensor, Multi-touch trackpad, Multi-Touch Gesture Recognition, Pressure sensitivity, Force click |
| Type | Keyboard, Force Touch trackpad |
| Keyboard |
| Keyboard Name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Keyboard Placement | Norwegian |
| Network Connection |
| Bluetooth | Yes |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b |
| Wireless Protocol | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Interface Summary |
| Number of USB-C Ports | 2 |
| OS Included |
| Family | macOS |
| Type | Apple macOS Sequoia 15.0 |
| Version | macOS Sequoia 15.0 |
| Power Supply |
| Power | 30 watts |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Required AC Voltage | AC 100-240 V |
| Battery |
| Runtime (up to) | 18 hours |
| Technology | Lithium polymer |
| Miscellaneous |
| Color | Model Depends |
| Color Category | Model Depends |
| Chassis | Aluminum |
| Included Accessories | USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m), USB-C power adapter |
| Features | Voice Control, Motion Reduction, Switch Control, VoiceOver screen reader, Live Captions, Dictation, Contrast Enhancement |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| EPEAT Level | EPEAT Gold |
| EPEAT Compliance | Yes |
| Sustainability |
| Recycled Packaging Content | 50 % |
| Rare Earth Materials | 99 % recycled rare earth elements |
| Dimensions and Weight |
| Width | 30.41 cm |
| Height | 1.13 cm |
| Depth | 21.5 cm |
| Weight | 1.24 kg |
| Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Operating Humidity | 0 - 90 % (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Interface Details |
| Interface Details | Headphone output, 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (charging) |
| Software |
| Type | Tips, Apple Time Machine, Apple QuickTime Player, Apple Safari, Apple Books, Apple Shortcuts, App Store, Photo Booth, Podcasts, Notes, Contacts, Home, Stocks, Find My, Apple Keynote, Apple Freeform, Apple Preview, Mail, Voice Memos, Reminders, Siri, Passwords, Apple Pages, Apple TV, Maps, Music, Apple FaceTime, iPhone mirroring, Photos, Apple iMovie, Messages, Apple GarageBand, News, Apple Numbers, Weather, Calendar |
| Battery Life Details |
| Battery Runtime | Video playback: up to 18 hour(s), Web browsing via Wi-Fi: up to 15 hour(s) |