| General |
| Product Series | Apple MacBook Air |
| Warranty (months) | 12 |
| System |
| Notebook type | Portable PC |
| Platform | Apple Mac OS |
| Hard disk capacity | Model Depends |
| Released | Beginning of 2025 |
| Security Features | Fingerprint reader |
| Chassis |
| Sensors | Ambient light sensor |
| Processor |
| Manufacturer | Apple |
| Type | M4 |
| Number of Cores | 10-core |
| Features | Hardware-accelerated ray tracing, 120 GB/s memory bandwidth |
| RAM |
| RAM | 24 GB |
| Configuration Features | Unified memory |
| Hard disk |
| Storage Space | Model Depends |
| Hard disk type | SSD |
| SSD form factor | Soldered |
| Optical storage |
| Drive type | No optical drive |
| Type | None |
| Display |
| Widescreen | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Screen Size | 13.6 inches |
| Screen Resolution Abbreviation | WQXGA |
| Color Gamut | 1 billion colors |
| TFT Technology | IPS |
| Screen Type | LED |
| Diagonal Size (metric) | 34.46 cm |
| Standard Resolution | 2560 x 1664 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Display Features | True Tone technology, HDR10 compatible, HLG gamma, HDR compliance, Mercury-free, Liquid Retina display, Dolby Vision, Zoom, BFR/PVC-free, P3 Wide Color Gamut, HDR10+, Arsenic-free glass |
| Video Output |
| Graphics Processor | Apple M4 10-core |
| Max. Number of Monitors Supported | 2 |
| Graphics Card Series | Apple M4 |
| Video System Features | Video encoding engine, Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, Video decoding engine, ProRes codec and decoding engine, AV1 decoding |
| Digital Camera |
| Camera Resolution | 1080p |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Features | FaceTime 1080p HD camera, Center camera, Advanced Image Signal Processor (ISP), Desktop viewing support |
| Audio Output |
| Type | Four speakers |
| Features | Support for Spatial Audio |
| Custom Standards | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos |
| Audio Input |
| Type | 3 microphones with beamforming array |
| Features | Voice isolation mode, Wide spectrum microphone mode, Enhanced voice clarity |
| Input Device |
| Backlit | Yes |
| Type | Keyboard, Force Touch trackpad |
| Features | Multi-Touch Gesture Recognition, Pressure sensitivity, Touch ID sensor, Multi-touch trackpad, Force Click |
| Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Keyboard Name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Interface Summary |
| USB-C Port Count | 2 |
| OS Included |
| Type | Apple macOS Sequoia 15.0 |
| Edition | macOS Sequoia 15.0 |
| Family | macOS |
| Power Supply |
| Power | 35 watts |
| Required Mains Voltage | AC 100-240 V |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Battery |
| Technology | Lithium polymer |
| Battery Life (up to) | 18 hours |
| Miscellaneous |
| Color | Model Depends |
| Chassis | Aluminum |
| Color Category | Model Depends |
| Features | Dictation, Contrast enhancement, Live Captions, Switch Control, Voice Control, VoiceOver screen reader, Motion reduction |
| Included Accessories | USB-C compact power adapter with two ports, USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m) |
| Environmental Standards |
| EPEAT Level | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Yes |
| Sustainability |
| Recycled Packaging Content | 50 % |
| Rare Earth Materials | 99 % recycled rare earth elements |
| Sizes and Weight |
| Weight | 1.24 kg |
| Width | 30.41 cm |
| Depth | 21.5 cm |
| Height | 1.13 cm |
| Environmental Parameters |
| Min. Operating Temperature | 10 °C |
| Operating Humidity | 0 - 90 % (non-condensing) |
| Max. Operating Temperature | 35 °C |
| Network Connectivity |
| Wireless Protocol | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, Bluetooth 5.3 |
| Interface Details |
| Interface Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (charging), Headphone output |
| Software |
| Type | Photos, Podcasts, Apple Time Machine, Music, News, App Store, Find My, Weather, Apple Freeform, Contacts, iPhone mirroring, Apple iMovie, Apple Keynote, Mail, Stocks, Messages, Apple TV, Apple Preview, Apple Numbers, Apple GarageBand, Passwords, Voice Memos, Apple Pages, Reminders, Tips, Apple Books, Photo Booth, Home, Apple QuickTime Player, Apple Shortcuts, Notes, Apple Safari, Maps, Siri, Calendar, Apple FaceTime |
| Battery Life Details |
| Battery Run Time | Web surfing via Wi-Fi: up to 15 hour(s), Video playback: up to 18 hour(s) |