| General |
| Product Series | Apple MacBook Air |
| Warranty (months) | 12 |
| System |
| Notebook Type | Portable PC |
| Platform | Apple Mac OS |
| Hard Disk Capacity | Model Depends |
| Security Devices | Fingerprint Reader |
| Introduced | Beginning of 2025 |
| Chassis |
| Sensors | Ambient Light Sensor |
| Processor |
| Number of Cores | 10-core |
| Type | M4 |
| Manufacturer | Apple |
| Features | Hardware-accelerated ray tracing, 120 GB/s memory bandwidth |
| RAM |
| RAM | 16 GB |
| Configuration Features | Unified Memory |
| Hard Disk |
| Hard Disk Type | SSD |
| SSD Form Factor | Soldered |
| Storage Space | Model Depends |
| Optical Storage |
| Drive Type | No optical drive |
| Type | None |
| Display |
| Widescreen | Yes |
| Color Depth | 1 billion colors |
| Display Resolution Abbreviation | WQXGA+ |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Diagonal Size (metric) | 38.91 cm |
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Standard Resolution | 2880 x 1864 |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 15.3 inches |
| TFT Technology | IPS |
| Display Features | Arsenic-free glass, BFR/PVC-free, Zoom, P3 Wide Color Gamut, HLG gamma, Dolby Vision, Liquid Retina display, HDR compatibility, HDR10+, Mercury-free, HDR10 compatible, True Tone technology |
| Video Output |
| Graphics Card Series | Apple M4 |
| Max Number of Supported Displays | 2 |
| Graphics Processor | Apple M4 10-core |
| Video System Features | Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes, and ProRes RAW, Video decoding engine, Video encoding engine, AV1 decoding, ProRes encode and decode engine |
| Digital Camera |
| Camera Resolution | 1080p |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Features | Desktop display support, Advanced Image Signal Processor (ISP), FaceTime 1080p HD camera, Center Camera |
| Audio Output |
| Type | Six speakers |
| Features | Power-dampening bass speakers, Support for Spatial Audio |
| Custom Standards | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos |
| Audio Input |
| Type | 3 microphones with beamforming arrangement |
| Features | Voice isolation mode, Wide spectrum microphone mode, Enhanced voice clarity |
| Input Device |
| Backlight | Yes |
| Type | Keyboard, Force Touch Trackpad |
| Features | Multi-Touch Gesture Recognition, Pressure Sensitivity, Force Click, Touch ID sensor, Multi-touch touchpad |
| Keyboard |
| Keyboard Name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Keyboard Placement | Norwegian |
| Interface Summary |
| USB-C Port Count | 2 |
| OS Included |
| Family | macOS |
| Type | Apple macOS Sequoia 15.0 |
| Edition | macOS Sequoia 15.0 |
| Power Supply |
| Power | 35 watts |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Required Mains Voltage | AC 100-240 V |
| Battery |
| Technology | Lithium polymer |
| Battery Life (up to) | 18 hours |
| Miscellaneous |
| Color | Model Depends |
| Chassis | Aluminum |
| Color Category | Model Depends |
| Features | Contrast enhancement, Motion reduction, Switch Control, Dictation, Voice Control, VoiceOver screen reader, Live Captions |
| Included Accessories | USB-C compact power adapter with two ports, USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m) |
| Environmental Standards |
| EPEAT Compliance | Yes |
| EPEAT Level | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Sustainability |
| Rare Earth Materials | 99% recycled rare earth elements |
| Recycled Packaging Content | 50% |
| Dimensions and Weight |
| Depth | 23.76 cm |
| Height | 1.15 cm |
| Weight | 1.51 kg |
| Width | 34.04 cm |
| Environmental Parameters |
| Operating Humidity | 0 - 90% (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Network Connectivity |
| Wireless Protocol | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Data Chain Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11n, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11a |
| Interface Details |
| Interface Details | Headphone output, 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (charging) |
| Software |
| Type | Apple FaceTime, Apple Keynote, Voice Memos, Apple Preview, Calendar, Home, Siri, Weather, News, Apple Pages, Messages, Tips, Stocks, Apple iMovie, Apple Safari, Mail, Music, Podcasts, Apple Freeform, App Store, Apple Numbers, Apple Books, Find My, Passwords, Apple QuickTime Player, iPhone mirroring, Apple TV, Photo Booth, Photos, Apple Time Machine, Apple GarageBand, Reminders, Maps, Contacts, Apple Shortcuts, Notes |
| Battery Life Details |
| Battery Runtime | Web surfing over Wi-Fi: up to 15 hour(s), Video playback: up to 18 hour(s) |