| General |
| Product series | Apple MacBook Air |
| Warranty (months) | 12 |
| System |
| Hard disk capacity | Model Depends |
| Security features | Fingerprint reader |
| Introduced | Beginning of 2025 |
| Platform | Apple Mac OS |
| Notebook type | Laptop |
| Chassis |
| Sensors | Ambient light sensor |
| Processor |
| Manufacturer | Apple |
| Type | M4 |
| Number of cores | 10-core |
| Features | Hardware accelerated ray tracing, 120 GB/s memory bandwidth |
| RAM |
| RAM | 24 GB |
| Configuration features | Unified memory |
| Hard disk |
| Hard disk type | SSD |
| SSD form factor | Soldered |
| Storage space | Model Depends |
| Optical storage |
| Type | None |
| Drive type | No optical drive |
| Display |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Standard resolution | 2880 x 1864 |
| Screen size | 15.3 inches |
| Diagonal size (metric) | 38.91 cm |
| Wide screen | Yes |
| TFT technology | IPS |
| Color depth | 1 billion colors |
| Display resolution abbreviation | WQXGA+ |
| Display type | LED |
| Pixel density (ppi) | 224 |
| Display features | HDR10 compatible, Liquid Retina display, BFR/PVC-free, Arsenic-free glass, True Tone technology, HDR10+, Dolby Vision, P3 Wide Color Gamut, Mercury-free, Zoom, HLG gamma, HDR compliant |
| Video output |
| Max. number of supported displays | 2 |
| Graphics processor | Apple M4 10-core |
| Graphics card series | Apple M4 |
| Video system features | Video coding engine, Video decoding engine, Hardware accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, ProRes encoding and decoding engine, AV1 decoding |
| Digital camera |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Camera resolution | 1080p |
| Features | FaceTime 1080p HD camera, Advanced Image Signal Processor (ISP), Center camera, Support for desktop view |
| Audio output |
| Type | Six speakers |
| Custom standards | Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Features | Support for Spatial Audio, Force-canceling woofers |
| Audio input |
| Type | 3 microphones with beamforming arrangement |
| Features | Voice isolation mode, Wide spectrum microphone mode, Enhanced voice clarity |
| Input device |
| Backlit | Yes |
| Features | Touch ID sensor, Pressure sensitivity, Multi-touch trackpad, Multi-Touch Gesture Recognition, Force Touch |
| Type | Force Touch trackpad, Keyboard |
| Keyboard |
| Keyboard name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard placement | Norwegian |
| Interface summary |
| USB-C port count | 2 |
| OS Included |
| Edition | macOS Sequoia 15.0 |
| Type | Apple macOS Sequoia 15.0 |
| Family | macOS |
| Power supply |
| Required mains voltage | AC 100-240 V |
| Output | 35 watts |
| Required frequency | 50/60 Hz |
| Battery |
| Technology | Lithium polymer |
| Battery life (up to) | 18 hours |
| Miscellaneous |
| Chassis | Aluminum |
| Color | Model Depends |
| Color category | Model Depends |
| Included accessories | USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m), USB-C compact power adapter with two ports |
| Features | Switch Control, Motion reduction, VoiceOver screen reader, Dictation, Voice Control, Contrast enhancement, Live Captions |
| Environmental standards |
| EPEAT level | EPEAT Gold |
| EPEAT compliance | Yes |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| Sustainability |
| Content of recycled packaging | 50 % |
| Rare earth materials | 99 % recycled rare earth metals |
| Dimensions and weight |
| Weight | 1.51 kg |
| Depth | 23.76 cm |
| Width | 34.04 cm |
| Height | 1.15 cm |
| Environmental parameters |
| Min. operating temperature | 10 °C |
| Max. operating temperature | 35 °C |
| Operating humidity | 0 - 90 % (non-condensing) |
| Network connectivity |
| Data link protocol | IEEE 802.11a, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Wireless protocol | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Interface details |
| Interface details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (charging), Headphone output |
| Software |
| Type | Apple Preview, Maps, Apple iMovie, Siri, Apple Books, Contacts, Tips, Apple Numbers, Apple Pages, Reminders, Mail, Apple Keynote, Passwords, Voice Memos, Stocks, Messages, App Store, Apple Safari, Notes, Calendar, Podcasts, iPhone mirroring, Apple TV, Apple GarageBand, Apple Freeform, Photos, Apple FaceTime, Weather, Apple QuickTime Player, Apple Time Machine, News, Apple Shortcuts, Music, Photo Booth, Home, Find My |
| Battery life details |
| Battery runtime | Web surfing via Wi-Fi: up to 15 hour(s), Video playback: up to 18 hour(s) |