| General |
| Product Series | Apple 11-inch iPad Pro |
| Model | M5 Wi-Fi + Cellular |
| Warranty (months) | 24 |
| System |
| Handheld Type | Tablet |
| Security Features | Face ID |
| Platform | Apple iPadOS |
| Mobile |
| SIM Card Type | Embedded SIM (e-SIM) |
| Processor |
| Type | M5 |
| Manufacturer | Apple |
| Number of Cores | 9-core |
| RAM |
| RAM | 12 GB |
| Display |
| Technology | Tandem OLED |
| Multi-Touch Display | Yes |
| Standard Resolution | 2420 x 1668 |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Display Features | Support for Apple Pencil (USB-C), HLG color space, Extreme Dynamic Range (XDR), 1600 cd/m² peak brightness (HDR), ProMotion technology, Support for Apple Pencil Pro, HDR10+, Dolby Vision, Ultra Retina XDR display, HDR10 compatible, 1000 cd/m² max full-screen brightness, Fingerprint-resistant oleophobic coating, Standard glass, True Tone display, Zoom, Anti-reflective, 10Hz - 120Hz refresh rate, BFR/PVC-free, P3 Wide Color Gamut, Fully laminated display, Apple Pencil hover mode |
| Graphics System |
| Graphics Accelerator | Apple M5 10-core |
| Digital Camera |
| Rear-facing Camera | Yes |
| Cameras (compact list) | Rear camera + front camera |
| Rear Camera |
| Light Source | Adaptive True Tone LED flash |
| Focus Adjustment | Automatic |
| HDR Mode | Smart HDR 4 |
| Main Camera | 12 megapixels |
| Aperture | F/1.8 |
| Digital Zoom | 5 |
| Number of Lens Elements | 5-element |
| Features | Time-lapse video with stabilization, JPEG image capture, Continuous autofocus video, Panorama (up to 63 MP), Extended dynamic range for video at 30 fps, Sapphire crystal lens cover, Automatic image stabilization, Advanced red-eye correction, Playback zoom, HEIF image capture, Stereo recording, Audio zoom, Cinematic video stabilization, Geotagging, Focus Pixels |
| Video Resolutions | Slo-mo video 1920 x 1080 (1080p) at 240 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 30 fps, 3840 x 2160 (4K) at 30 fps, 3840 x 2160 (4K) at 60 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 60 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 25 fps, 3840 x 2160 (4K) at 24 fps, 1280 x 720 (720p) at 30 fps, 3840 x 2160 (4K) at 25 fps, Slo-mo video 1920 x 1080 (1080p) at 120 fps, ProRes video 3840 x 2160 (4K) at 30 fps |
| Camera Modes | Time-lapse mode, Wide, Slow motion, Panorama, Wide color capture for still images and Live Photos, Burst mode |
| Front Camera |
| HDR Mode | Smart HDR 4 |
| Sensor Resolution | 12 megapixels |
| Light Source | Retina Flash with True Tone |
| Aperture | F/2.0 |
| Video Resolutions | 1920 x 1080 (1080p) at 25 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 60 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 30 fps |
| Special Effects | Studio, Scene, Stage Mono, High-Key Mono, Natural, Contour |
| Camera Modes | Portrait Lighting, Burst mode, Portrait mode, Wide color capture for still images and Live Photos, Landscape, Time-lapse mode, Ultra Wide Mode, Center Stage, Portrait mode with advanced bokeh and depth control |
| Features | Memoji, Lens Correction, Time-lapse video with stabilization, Center Stage camera, Extended dynamic range for video at 30 fps, FaceTime HD camera, Automatic image stabilization, TrueDepth camera, Cinematic video stabilization, Animoji |
| Audio Output |
| Type | Four speakers |
| Audio Input |
| Type | 4-microphone array |
| Modem |
| Bands | UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSDPA 850/900/1700/2100/1900/2100 / 5G NR n1/2/3/5/7/8/12/14/20/25/26/28/29/30/38/40/41/48/66/70/71/75/77/78/79 / LTE FDD B1/2/3/4/5/7/8/11/12/13/14/17/18/19/20/21/25/26/28/29/30/32/66/71 / TD-LTE B34/38/39/40/41/42/48 |
| Mobile Broadband Access | 4G, 3G, 5G |
| Mobile Broadband |
| Service Activation | Yes |
| Mobile Phone Protocol | UMTS, HSPA+, TDD LTE, 5G NR, FDD LTE, HSPA, DC-HSDPA |
| Network Connection |
| Security Protocols and Features | 2x2 MIMO technology |
| Wireless Connectivity | Bluetooth 6.0 LE, IEEE 802.11be, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Wireless Protocol | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 6.0 LE |
| GPS System |
| Navigation | GPS/GNSS receiver |
| OS Included |
| Type | Apple iPadOS 26 |
| Cable Details |
| Included Cables | USB-C charging cable - 1 m |
| Battery |
| Capacity | 31.29 Wh |
| Technology | Lithium polymer |
| Runtime (up to) | 10 hours |
| Miscellaneous |
| Chassis | Aluminum |
| Features | Switch Control, AssistiveTouch, Dictation, Spoken Content, Hardware-accelerated ray tracing, iBeacon micro-location, Voice Control, Audio Description, Video decode engine, 153 GB/s memory bandwidth, AV1 decoding, Video decode engine, Real-Time Text (RTT), ProRes codec and decode engine, Closed Captions, Live Captions, VoiceOver screen reader |
| Color | Silver, Space Gray |
| Color Category | Silver, Black |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Environmental Parameters |
| Operating Humidity | 5 - 95 % (non-condensing) |
| Min. Storage Temperature | -20 °C |
| Max. Storage Temperature | 45 °C |
| Max. Operating Altitude | 3 km |
| Max. Operating Temperature | 35 °C |
| Min. Operating Temperature | 0 °C |
| EU Regulations for Power Supply Units |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB-C Charger Included | No |
| Charging Current | 15 - 60 W |
| Chassis |
| Sensors | Ambient light sensor, Digital compass, Barometer, LiDAR scanner, Accelerometer, 3-axis gyroscope |
| Multimedia Functionality |
| Supported Digital Video Standards | H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
| Supported Digital Audio Standards | Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, FLAC, AAC, Apple Lossless, MP3 |
| Interface Included |
| Interface | 1 x Magnetic connector, 1 x Smart Connector, 1 x Thunderbolt 3/DisplayPort/USB4 |
| PDA Software |
| Type | Apple Pay, Translate, Clips, Home, Apple TV App, Settings, Books, Stocks, Pages, Notes, Health, Shortcuts, iTunes Store, Podcasts, Passwords, News, Phone, Maps, Support, Siri, FaceTime, Tips, Keynote, Games, Invites, Numbers, Contacts, Magnifier, Swift Playgrounds, App Store, Photos, Clock, Calendar, Freeform, Safari, Preview, Weather, Find My, Reminders, Photo Booth, GarageBand, Journal, Music, Camera, Measure, Apple Store, Voice Memos, Calculator, Files, Messages, iMovie, Mail |
| Battery Life Details |
| Running Details | Video playback: up to 10 hour(s), Web surfing via Wi-Fi: up to 10 hour(s), Web surfing via mobile data network: up to 9 hour(s) |
| Usage Mode | Web surfing via mobile data network, Web surfing via Wi-Fi, Video playback |
| Lifetime (up to) | 10 hour(s), 9 hour(s) |
| System Requirements |
| OS Required | Windows 10 or later, Apple macOS High Sierra 10.13 - Apple macOS Mojave 10.14.6, Apple macOS Catalina 10.15 or later |