| General |
| Model | M5 Wi-Fi + Cellular |
| Product Series | Apple 13-inch iPad Pro |
| Warranty (months) | 24 |
| System |
| Platform | Apple iPadOS |
| Handheld Type | Tablet |
| Security Features | Face ID |
| Mobile |
| SIM Card Type | Electronic SIM card (e-SIM) |
| Processor |
| Number of Cores | 9-core |
| Manufacturer | Apple |
| Type | M5 |
| RAM |
| RAM | 12 GB |
| Display |
| Technology | Tandem OLED |
| Multi-Touch Display | Yes |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Native Resolution | 2752 x 2064 |
| Display Features | Extreme Dynamic Range (XDR), True Tone display, HDR10 compatible, HLG gamma, ProMotion technology, Fingerprint-resistant oleophobic coating, Support for Apple Pencil Pro, Standard glass, Fully laminated display, HDR10+, Zoom, P3 Wide Color Gamut, Ultra Retina XDR display, BFR/PVC free, Anti-reflective, 1600 cd/m² peak brightness (HDR), Apple Pencil hover mode, Dolby Vision, 10Hz - 120Hz refresh rate, Support for Apple Pencil (USB-C), 1000 cd/m² max full-screen brightness |
| Graphics System |
| Graphics Accelerator | Apple M5 10-core |
| Rear Camera |
| Rear-facing Camera | Yes |
| Cameras (compact list) | Rear camera + front camera |
| Back Camera |
| Light Source | Adaptive True Tone LED flash |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Number of Lens Elements | 5-element |
| Aperture | F/1.8 |
| Main Camera | 12 megapixels |
| Digital Zoom | 5 |
| HDR Mode | Smart HDR 4 |
| Camera Modes | Burst mode, Panorama, Time-lapse mode, Slow-mo, Wide color capture for photos and Live Photos, Wide |
| Features | HEIF image capture, Stereo recording, Playback zoom, Automatic image stabilization, Time-lapse video with stabilization, Focus pixels, Cinematic video stabilization, Expanded dynamic range for video at 30 fps, Geotagging, Panorama (up to 63 MP), Sapphire crystal lens cover, Continuous autofocus video, JPEG image capture, Audio zoom, Advanced red-eye correction |
| Video Resolutions | 1280 x 720 (720p) at 30 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 30 fps, Slo-mo video 1920 x 1080 (1080p) at 240 fps, 3840 x 2160 (4K) at 60 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 60 fps, Slo-mo video 1920 x 1080 (1080p) at 120 fps, 3840 x 2160 (4K) at 30 fps, 3840 x 2160 (4K) at 25 fps, 3840 x 2160 (4K) at 24 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 25 fps, ProRes video 3840 x 2160 (4K) at 30 fps |
| Front Camera |
| HDR Mode | Smart HDR 4 |
| Aperture | F/2.0 |
| Light Source | Retina Flash with True Tone |
| Sensor Resolution | 12 megapixels |
| Features | Expanded dynamic range for video at 30 fps, Cinematic video stabilization, Time-lapse video with stabilization, Lens correction, Center Stage camera, Animoji, FaceTime HD camera, Automatic image stabilization, Memoji, TrueDepth camera |
| Camera Modes | Center Stage, Portrait mode with advanced bokeh and depth control, Burst mode, Time-lapse mode, Portrait Lighting, Wide color capture for photos and Live Photos, Landscape, Ultra Wide Mode, Portrait mode |
| Video Resolutions | 1920 x 1080 (1080p) at 60 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 25 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 30 fps |
| Special Effects | Contour, Stage Mono, High-Key Mono, Studio, Natural, Scene |
| Audio Output |
| Type | Four speakers |
| Audio Input |
| Type | 4-microphone array |
| Modem |
| Band | UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSDPA 850/900/1700/2100/1900/2100 / 5G NR n1/2/3/5/7/8/12/14/20/25/26/28/29/30/38/40/41/48/66/70/71/75/77/78/79 / LTE FDD B1/2/3/4/5/7/8/11/12/13/14/17/18/19/20/21/25/26/28/29/30/32/66/71 / TD-LTE B34/38/39/40/41/42/48 |
| Mobile Broadband Access | 3G, 4G, 5G |
| Mobile Broadband |
| Service Activation | Yes |
| Mobile Phone Protocol | DC-HSDPA, FDD LTE, HSPA+, HSPA, TDD LTE, 5G NR, UMTS |
| Network Connectivity |
| Security Protocols and Features | 2x2 MIMO technology |
| Wireless Protocol | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 6.0 LE |
| Wireless Connection | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth 6.0 LE, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11a, IEEE 802.11be |
| GPS System |
| Navigation | GPS/GNSS receiver |
| OS Included |
| Type | Apple iPadOS 26 |
| Cable Details |
| Included Cables | USB-C charging cable - 1 m |
| Battery |
| Capacity | 38.99 Wh |
| Operating Time (up to) | 10 hours |
| Technology | Lithium polymer |
| Miscellaneous |
| Color | Space black |
| Color Category | Black |
| Chassis | Aluminum |
| Features | Voice Control, AV1 decoding, Dictation, Video codec engine, Live Captions, Switch Control, AssistiveTouch, VoiceOver screen reader, ProRes encode-and-decode engine, iBeacon micro-location, Hardware-accelerated beam tracking, Real-Time Text (RTT), Audio description, 153 GB/s memory bandwidth, Spoken Content, Closed Captions, Video decode engine |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Environmental Parameters |
| Min. Storage Temperature | -20 °C |
| Min. Operating Temperature | 0 °C |
| Max. Operating Temperature | 35 °C |
| Max. Operating Altitude | 3 km |
| Max. Storage Temperature | 45 °C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % (non-condensing) |
| EU Regulations for Power Supply Units |
| USB-C Charger Included | No |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging Current | 15 - 60 W |
| Chassis |
| Sensors | Accelerometer, 3-axis gyroscope, Barometer, Digital compass, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Multimedia Functionality |
| Supported Digital Video Standards | ProRes, H.264, ProRes RAW, HEVC |
| Supported Digital Audio Standards | AAC, Dolby Atmos, MP3, FLAC, Dolby Digital, Apple Lossless, Dolby Digital Plus |
| Interface Included |
| Interface | 1 x Smart Connector, 1 x Thunderbolt 3/DisplayPort/USB4, 1 x Magnetic connector |
| PDA Software |
| Type | Home, Siri, Books, Freeform, Weather, Games, Settings, Keynote, App Store, Notes, Contacts, Messages, Files, Mail, Find My, Shortcuts, Health, Journal, Clips, Tips, Calendar, Translate, Clock, Music, Voice Memos, Reminders, Apple TV App, Stocks, Numbers, Apple Pay, Camera, iTunes Store, Invites, Passwords, Support, News, Swift Playgrounds, Calculator, iMovie, GarageBand, Photo Booth, Maps, Podcasts, FaceTime, Pages, Measure, Magnifier, Photos, Apple Store, Safari, Phone, Preview |
| Battery Life Details |
| Usage Details | Web browsing via Wi-Fi: up to 10 hour(s), Video playback: up to 10 hour(s), Internet browsing via mobile data network: up to 9 hour(s) |
| Usage Mode | Internet browsing via mobile data network, Video playback, Web browsing via Wi-Fi |
| Battery Life (up to) | 10 hour(s), 9 hour(s) |
| System Requirements |
| OS Required | Apple macOS Catalina 10.15 or later, Windows 10 or later, Apple macOS High Sierra 10.13 - Apple macOS Mojave 10.14.6 |