| General |
| Product series | Apple MacBook Pro |
| Warranty (months) | 24 |
| System |
| Introduced | By the end of 2025 |
| Security features | Fingerprint reader |
| Platform | Apple Mac OS |
| Hard disk capacity | Model Depends |
| Notebook type | Laptop |
| Chassis |
| Sensors | Ambient light sensor |
| Processor |
| Number of cores | 10-core |
| Manufacturer | Apple |
| Type | M5 |
| Features | 153 GB/s memory bandwidth, Neural accelerators, Hardware-accelerated ray tracing |
| RAM |
| RAM | 16 GB |
| Configuration features | Unified memory |
| Hard disk |
| Hard disk type | SSD |
| Storage space | Model Depends |
| SSD form factor | Soldered |
| Optical storage |
| Drive type | No optical drive |
| Type | None |
| Card reader |
| Supported flash memory | SDXC memory card |
| Type | Card reader |
| Display |
| Pixel density (ppi) | 254 |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Display type | LED |
| Display size | 14.2 inches |
| Standard resolution | 3024 x 1964 |
| Color gamut | 1 billion colors |
| Widescreen | Yes |
| Diagonal size (metric) | 35.97 cm |
| Display features | Standard glass, Dolby Vision, 1000 cd/m² max. full screen brightness, Extreme Dynamic Range (XDR), HLG gamma, Liquid Retina XDR display, Zoom, P3 Wide Color Gamut, HDR compliance, True Tone technology, ProMotion technology, HDR10+, HDR10 compatible, 1600 cd/m² peak brightness (HDR) |
| Video output |
| Max number of displays supported | 2 |
| Graphics card series | Apple M5 |
| Graphics processor | Apple M5 10-core |
| Video system features | Video decoding engine, Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, AV1 decoding, ProRes codec and decoding engine, Video coding engine |
| Digital camera |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Camera resolution | 1080p |
| Features | Center camera, Advanced image signal processor (ISP), Support for desktop display, FaceTime 1080p HD camera |
| Audio output |
| Type | Six speakers |
| Features | Support for Spatial Audio, Wide stereo sound, Power-constraining bass speakers |
| Custom standards | Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio input |
| Type | 3 microphones with beamforming array |
| Input device |
| Backlighting | Yes |
| Type | Keyboard, Force Touch trackpad |
| Features | Force Touch, Multi-touch trackpad, Touch ID sensor, Multi-Touch Gesture Recognition, Pressure sensitivity |
| Keyboard |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard placement | Norwegian |
| Interface summary |
| USB-C port count | 3 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| OS Included |
| Edition | macOS Tahoe 26 |
| Family | macOS |
| Type | Apple macOS Tahoe 26 |
| Battery |
| Lifetime (up to) | 24 hours |
| Technology | Lithium polymer |
| Miscellaneous |
| Chassis | Aluminum |
| Color category | Model Depends |
| Included accessories | USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m) |
| Color | Space Black |
| Features | Closed Captions, Motion reduction, Text to speech, VoiceOver screen reader, Switch Control, Contrast enhancement, Dictation, Voice Control |
| Environmental standards |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| Sustainability |
| Rare earth materials | 100% recycled rare earth elements in all magnets |
| Recycled packaging content | 100% |
| Dimensions and weight |
| Width | 31.26 cm |
| Weight | 1.55 kg |
| Height | 1.55 cm |
| Depth | 22.12 cm |
| Environmental parameters |
| Operating humidity | 0 - 90% (non-condensing) |
| Max operating temperature | 35 °C |
| Min operating temperature | 10 °C |
| Network connection |
| Data link protocol | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11n |
| Wireless protocol | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Interface details |
| Interface details | Headphone output, 3 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (charging), HDMI |
| Software |
| Type | Phone, Podcasts, Photo Booth, Tips, Messages, Find My, Maps, App Store, Voice Memos, Weather, Notes, Apple Freeform, News, Apple Preview, Games, Mail, Apple TV, Apple QuickTime Player, Apple GarageBand, Apple Safari, Home, Apple Books, Apple Pages, Passwords, iPhone mirroring, Siri, Calendar, Stocks, Apple iMovie, Apple Time Machine, Apple FaceTime, Photos, Reminders, Contacts, Apple Numbers, Apple Shortcuts, Journal, Apple Keynote, Music |
| Battery life details |
| Battery runtime | Video playback: up to 24 hours, Web surfing over Wi-Fi: up to 16 hours |
| Specific absorption rate (SAR) |
| Specific absorption rate (SAR) | 0.6 W/kg (body), 0.6 W/kg (limb) |