| General |
| Product series | Apple MacBook Pro |
| Warranty (months) | 24 |
| System |
| Hard disk capacity | 1 TB |
| Platform | Apple Mac OS |
| Security features | Fingerprint reader |
| Introduced | End of 2025 |
| Notebook type | Laptop |
| Chassis |
| Sensors | Ambient light sensor |
| Processor |
| Manufacturer | Apple |
| Type | M5 |
| Number of cores | 10-core |
| Features | Hardware accelerated ray tracing, 153 GB/s memory bandwidth, Neural accelerators |
| RAM |
| Configuration features | Unified memory |
| RAM | 24 GB |
| Hard disk |
| Storage space | 1 TB |
| SSD form factor | Soldered |
| Hard disk type | SSD |
| Optical storage |
| Type | None |
| Drive type | No optical drive |
| Card reader |
| Supported flash memory | SDXC memory card |
| Type | Card reader |
| Display |
| Standard resolution | 3024 x 1964 |
| Display size | 14.2 inches |
| Wide screen | Yes |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Diagonal size (metric) | 35.97 cm |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Color support | 1 billion colors |
| Display type | LED |
| Pixel density (ppi) | 254 |
| Display features | Extreme Dynamic Range (XDR), Standard glass, HDR10+, Liquid Retina XDR display, Dolby Vision, ProMotion technology, 1000 cd/m² max full-screen brightness, True Tone technology, HLG gamma, HDR10 compatible, Zoom, 1600 cd/m² peak brightness (HDR), P3 Wide Color Gamut, HDR compliance |
| Video output |
| Max number of supported displays | 2 |
| Graphics processor | Apple M5 10-core |
| Graphics card series | Apple M5 |
| Video system features | AV1 decoding, Video codec engine, ProRes encoding and decoding engine, Video decoding engine, Hardware accelerated H.264, HEVC, ProRes, and ProRes RAW |
| Digital camera |
| Camera resolution | 1080p |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Features | Advanced image signal processor (ISP), FaceTime 1080p HD camera, Center camera, Support for desktop view |
| Audio output |
| Type | Six speakers |
| Features | Powerful bass speakers, Support for Spatial Audio, Wide stereo sound |
| Custom standards | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| Audio input |
| Type | 3 microphones with beamforming array |
| Input device |
| Backlight | Yes |
| Features | Multi-touch trackpad, Pressure sensitivity, Multi-Touch Gesture Recognition, Force Click, Touch ID sensor |
| Type | Keyboard, Force Touch trackpad |
| Keyboard |
| Keyboard layout | Norwegian |
| Keyboard name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard configuration | QWERTY |
| Network connection |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless protocol | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Data link protocol | IEEE 802.11g, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a |
| Interface summary |
| Number of HDMI ports | 1 |
| Number of USB-C ports | 3 |
| OS Included |
| Edition | macOS Tahoe 26 |
| Type | Apple macOS Tahoe 26 |
| Family | macOS |
| Battery |
| Technology | Lithium polymer |
| Battery life (up to) | 24 hours |
| Miscellaneous |
| Color | Silver |
| Included accessories | USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m) |
| Color category | Silver |
| Chassis | Aluminum |
| Features | Motion reduction, Text to speech, VoiceOver screen reader, Voice Control, Closed Captions, Contrast enhancement, Dictation, Switch Control |
| Environmental standards |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| Sustainability |
| Content of recycled packaging | 100 % |
| Rare earth materials | 100 % recycled rare earth elements in all magnets |
| Dimensions and weight |
| Weight | 1.55 kg |
| Width | 31.26 cm |
| Depth | 22.12 cm |
| Height | 1.55 cm |
| Environmental parameters |
| Operating humidity | 0 - 90 % (non-condensing) |
| Min. operating temperature | 10 °C |
| Max. Operating temperature | 35 °C |
| Interface details |
| Interface details | 3 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (charging), Headphone output, HDMI |
| Software |
| Type | Apple QuickTime Player, Apple GarageBand, App Store, Apple FaceTime, Notes, Apple Freeform, Weather, Apple Preview, Apple Books, Calendar, Mail, Messages, Photo Booth, Apple Shortcuts, Apple iMovie, Voice Memos, Apple Time Machine, Contacts, Apple Numbers, Photos, Siri, Apple Safari, Phone, Apple Pages, Apple TV, Podcasts, Games, News, Music, Find My, Reminders, Stocks, iPhone mirroring, Passwords, Maps, Journal, Home, Tips, Apple Keynote |
| Battery life details |
| Battery runtime | Web surfing via Wi-Fi: up to 16 hours, Video playback: up to 24 hours |
| Specific Absorption Rate (SAR) |
| Specific absorption rate (SAR) | 0.6 W/kg (head), 0.6 W/kg (body) |