| General |
| Product Series | Apple MacBook Pro |
| System |
| Security Features | Fingerprint Reader |
| Platform | Apple Mac OS |
| Notebook Type | Laptop |
| Introduced | End of 2025 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Chassis |
| Sensors | Ambient Light Sensor |
| Processor |
| Number of Cores | 10-core |
| Type | M5 |
| Manufacturer | Apple |
| Features | 153 GB/s memory bandwidth, Hardware-accelerated ray tracing, Neural accelerators |
| RAM |
| RAM | 32 GB |
| Configuration Features | Unified Memory |
| Hard Disk |
| Storage Space | 1 TB |
| SSD Form Factor | Soldered |
| Hard Disk Type | SSD |
| Optical Storage |
| Type | None |
| Drive Type | No optical drive |
| Card Reader |
| Supported Flash Memory | SDXC Memory Card |
| Type | Card Reader |
| Display |
| Wide Screen | Yes |
| Standard Resolution | 3024 x 1964 |
| Pixel Density (ppi) | 254 |
| Display Type | LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Size | 14.2 inches |
| Color Support | 1 billion colors |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Diagonal Size (metric) | 35.97 cm |
| Display Features | HDR10+, Zoom, P3 Wide Color Gamut, Extreme Dynamic Range (XDR), True Tone technology, HLG gamma, Nanotexture glass, HDR compliance, HDR10 compatible, Dolby Vision, Liquid Retina XDR display, 1000 cd/m² max full-screen brightness, ProMotion technology, 1600 cd/m² peak brightness (HDR) |
| Video Output |
| Graphics Card Series | Apple M5 |
| Graphics Processor | Apple M5 10-core |
| Max. Number of Supported Displays | 2 |
| Video System Features | Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, AV1 decoding, Video codec engine, ProRes codec engine and decoder, Video decoding engine |
| Digital Camera |
| Camera Resolution | 1080p |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Features | Center camera, Desktop display support, FaceTime 1080p HD camera, Advanced Image Signal Processor (ISP) |
| Audio Output |
| Type | Six speakers |
| Custom Standards | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Features | Wide stereo sound, Support for Spatial Audio, Power muffling bass speakers |
| Audio Input |
| Type | 3 microphones with beamforming arrangement |
| Input Device |
| Backlit | Yes |
| Type | Keyboard, Force Touch trackpad |
| Features | Force Click, Multi-touch trackpad, Touch ID sensor, Multi-Touch Gesture Recognition, Pressure Sensitivity |
| Keyboard |
| Keyboard Name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Network Connectivity |
| Bluetooth | Yes |
| Data Link Protocol | Bluetooth 5.3, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Wireless Protocol | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Interface Summary |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of USB-C Ports | 3 |
| OS Included |
| Family | macOS |
| Version | macOS Tahoe 26 |
| Type | Apple macOS Tahoe 26 |
| Battery |
| Technology | Lithium-polymer |
| Life (up to) | 24 hours |
| Miscellaneous |
| Chassis | Aluminum |
| Color | Silver |
| Color Category | Silver |
| Features | Closed Captions, Motion Reduction, Switch Control, Contrast Increase, VoiceOver Screen Reader, Voice Control, Text to Speech, Dictation |
| Included Accessories | USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m), Cleaning Cloth |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Sustainability |
| Recycled Packaging Content | 100% |
| Rare Earth Materials | 100% recycled rare earth element in all magnets |
| Sizes and Weight |
| Weight | 1.55 kg |
| Height | 1.55 cm |
| Width | 31.26 cm |
| Depth | 22.12 cm |
| Environmental Parameters |
| Operating Humidity | 0 - 90% (non-condensing) |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Interface Details |
| Interface Details | HDMI, Headphone Out, 3 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (charging) |
| Software |
| Type | Apple GarageBand, Siri, iPhone Mirroring, Photos, Messages, Apple Keynote, News, Apple Preview, Stocks, Apple Shortcuts, Music, Apple QuickTime Player, Calendar, Maps, Apple iMovie, Home, Journal, Apple FaceTime, Mail, Phone, Reminders, Apple Numbers, Tips, Apple Freeform, App Store, Passwords, Voice Memos, Contacts, Photo Booth, Find My, Notes, Apple Pages, Podcasts, Apple Books, Weather, Apple Time Machine, Games, Apple Safari, Apple TV |
| Battery Life Details |
| Battery Runtime | Video playback: up to 24 hours, Web browsing via Wi-Fi: up to 16 hours |
| Specific Absorption Rate (SAR) |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 0.6 W/kg (body), 0.6 W/kg (limb) |