| General |
| Product Series | Apple Mac mini |
| System |
| Type | Personal computer |
| Introduced | Late 2024 |
| Hard Disk Capacity | 256 GB |
| Chassis |
| Built-in Devices | Speaker |
| Product Form Factor | Ultraportable form factor |
| Manufacturer Form Factor | Mini |
| Processor |
| Installed Count | 1 |
| Type | M4 |
| Number of Cores | 10-core |
| Manufacturer | Apple |
| Max. Supported Count | 1 |
| Processor Main Features | Video encoding engine, Video decoding engine, Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, ProRes encoding and decoding engine, Hardware-accelerated ray tracing, AV1 decoding, 120 GB/s memory bandwidth |
| RAM |
| RAM | 16 GB |
| Configuration Features | Unified memory |
| Hard Disk |
| SSD Form Factor | Soldered |
| Type | SSD |
| Storage Space | 256 GB |
| Installed Count | 1 |
| Hard Disk (2.) |
| Type | None |
| Hard Disk (3.) |
| Type | None |
| Hard Disk Drive (4.) |
| Type | None |
| Optical Storage |
| Drive Type | No optical drive |
| Type | None |
| Optical Storage (2.) |
| Drive Type | No optical drive |
| Type | None |
| Removable Storage |
| Type | None |
| Display |
| Type | None |
| Video Output |
| Graphics Processor Series | Apple M4 |
| Graphics Processor | Apple M4 10-core |
| Max Number of Monitors | 3 |
| Video Interfaces | HDMI, USB-C |
| Audio Input |
| Type | None |
| Printer |
| Type | None |
| Network Connection |
| Wireless LAN Support | Yes |
| Wireless Protocol | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, Fast Ethernet, Ethernet, Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11n |
| OS Included |
| Edition | macOS Sequoia 15.0 |
| Type | Apple macOS Sequoia 15.0 |
| Family | macOS |
| Power Supply |
| Power Consumption in Operation | 155 watts |
| Type | Power supply |
| Required Mains Voltage | AC 100-240 V |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Miscellaneous |
| Color Category | Silver |
| Color | Silver |
| Custom Standards | PVC-free, Mercury-free, CarbonNeutral, BFR-free |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Sustainability |
| Carbon Emissions | 32 kg carbon emissions |
| Rare Earth Materials | 96% recycled rare earth materials |
| Sizes and Weight |
| Weight | 670 g |
| Width | 12.7 cm |
| Height | 5 cm |
| Depth | 12.7 cm |
| Environmental Parameters |
| Operating Humidity | 5 - 90 % (non-condensing) |
| Noise Emission | 5 dBA |
| Min. Operating Temperature | 10 °C |
| Max. Operating Temperature | 35 °C |
| Multimedia Functionality |
| Supported Digital Audio Standards | FLAC, Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Apple Lossless, MP3, AAC |
| Supported Digital Video Standards | HEVC, H.264, AV1, ProRes |
| Included Interfaces |
| Interfaces | 3 x Thunderbolt 4/USB4/DisplayPort 1.4 - Type C (3 back), 1 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 (1 back), 1 x HDMI (1 back), 1 x headphone (1 front), 2 x USB-C - Type C (2 fronts) |
| Software |
| Type | Apple Freeform, Apple GarageBand, Photos, Podcasts, Messages, News, Find My, Apple Time Machine, Maps, Apple FaceTime, Apple TV, Home, Apple QuickTime Player, Contacts, Photo Booth, Siri, Apple Books, Notes, Music, Weather, Apple Pages, Calendar, Stocks, Reminders, Mail, Apple Shortcuts, App Store, Voice Memos, Apple Keynote, Apple Safari, Apple Preview, iPhone mirroring, Apple Numbers, Apple iMovie |