| General |
| Product Series | Apple MacBook Pro |
| System |
| Platform | Apple Mac OS |
| Security Device | Fingerprint Reader |
| Hard Disk Capacity | 2 TB |
| Introduced | Beginning of 2026 |
| Notebook Type | Laptop |
| Chassis |
| Sensors | Ambient Light Sensor |
| Processor |
| Type | M5 Pro |
| Manufacturer | Apple |
| Number of Cores | 18-core |
| Features | 307 GB/s memory bandwidth, Neural Accelerators, Hardware-accelerated ray tracing |
| RAM |
| Configuration Features | Unified Memory |
| RAM | 48 GB |
| Hard Disk |
| Hard Disk Type | SSD |
| Storage Space | 2 TB |
| SSD Form Factor | Soldered |
| Optical Storage |
| Drive Type | No optical drive |
| Type | None |
| Card Reader |
| Supported Flash Memory | SDXC Memory Cards |
| Type | Card Reader |
| Display |
| Pixel Density (ppi) | 254 |
| Diagonal Size (metric) | 35.97 cm |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Standard Resolution | 3024 x 1964 |
| Color Support | 1 billion colors |
| Screen Size | 14.2 inches |
| Screen Type | LED |
| Widescreen | Yes |
| Screen Features | Extreme Dynamic Range (XDR), P3 Wide Color Gamut, True Tone Technology, 1600 cd/m² peak brightness (HDR), ProMotion Technology, HDR compliance, HLG gamma, Zoom, HDR10 compatible, Dolby Vision, Nano-texture glass, Liquid Retina XDR display, 1000 cd/m² max full-screen brightness, HDR10+ |
| Video Output |
| Graphics Processor | Apple M5 Pro 20-core |
| Graphics Card Series | Apple M5 Pro |
| Max Number of Displays Supported | 3 |
| Video System Features | ProRes encode and decode engine, Video encoding engine, Video decoding engine, Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, AV1 decoding |
| Digital Camera |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Camera Resolution | 1080p |
| Features | Advanced Image Signal Processor (ISP), Center Camera, FaceTime 1080p HD camera, Support for Desktop View |
| Audio Output |
| Type | Six Speakers |
| Custom Standards | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Features | Power-adaptive bass speakers, Wide stereo sound, Spatial Audio support |
| Audio Input |
| Type | 3 microphones with beamforming array |
| Input Device |
| Backlight | Yes |
| Type | Keyboard, Force Touch Trackpad |
| Features | Touch ID sensor, Pressure sensitivity, Force click, Multi-Touch Gesture Recognition, Multi-touch trackpad |
| Keyboard |
| Keyboard Name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Layout | Norwegian |
| Keyboard Arrangement | QWERTY |
| Network Connectivity |
| Features | Wireless networking technology |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), Bluetooth 6.0, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g |
| Wireless Protocol | Bluetooth 6.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Summary of Interfaces |
| Number of USB-C Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| OS Included |
| Family | macOS |
| Edition | macOS Tahoe 26 |
| Type | Apple macOS Tahoe 26 |
| Battery |
| Lifetime (up to) | 22 hours |
| Technology | Lithium Polymer |
| Miscellaneous |
| Chassis | Aluminum |
| Color Category | Black |
| Color | Space Gray |
| Pricing Type | CTO |
| Included Accessories | Cleaning Cloth, USB-C to MagSafe 3 Charging Cable (2 m) |
| Features | Switch Control, Personal Voice, Direct Speech, Apple N1 Wireless Networking Chip, VoiceOver Screen Reader, Accessibility Reader, Closed Captions, Live Captions, Voice Control, PVC Free |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Sustainability |
| Content of Recycled Packaging | 100 % |
| Rare Earth Materials | 100 % recycled rare earth elements in all magnets |
| Dimensions and Weight |
| Weight | 1.6 kg |
| Depth | 22.12 cm |
| Height | 1.55 cm |
| Width | 31.26 cm |
| Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Operating Humidity | 0 - 90 % (non-condensing) |
| EU Regulations for Power Supply Units |
| Charging Power | 70 - 94 W |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB-C Charger Included | No |
| Interface Details |
| Interface Details | HDMI, 3 x USB4/Thunderbolt 5/DisplayPort 2.1 (charging), Headphone output |
| Software |
| Type | Podcasts, Notes, Apple QuickTime Player, Apple Books, Music, Apple FaceTime, Phone, Photo Booth, Apple Preview, Find My, Apple Freeform, Photos, Reminders, Weather, Messages, Contacts, Passwords, Apple Safari, Calendar, News, Mail, App Store, Voice Memos, Home, Games, Siri, Maps, Apple TV, Apple Shortcuts, Apple Time Machine, Apple GarageBand, Tips, Apple Pages, Apple Keynote, Stocks, iPhone Mirroring, Apple iMovie, Journal, Apple Numbers |
| Battery Life Details |
| Battery Runtime | Web surfing via Wi-Fi: up to 14 hour(s), Video playback: up to 22 hour(s) |
| Specific Absorption Rate (SAR) |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 0.92 W/kg (limb), 0.92 W/kg (body) |