| General |
| Product series | Apple MacBook Pro |
| System |
| Platform | Apple Mac OS |
| Notebook type | Laptop |
| Hard disk capacity | 1 TB |
| Introduced | At the end of 2025 |
| Security devices | Fingerprint reader |
| Chassis |
| Sensors | Ambient light sensor |
| Processor |
| Manufacturer | Apple |
| Number of cores | 10-core |
| Type | M5 |
| Features | 153 GB/s memory bandwidth, Neural accelerators, Hardware-accelerated ray tracing |
| RAM |
| RAM | 32 GB |
| Configuration features | Unified memory |
| Hard disk |
| SSD form factor | Integrated |
| Hard disk type | SSD |
| Storage | 1 TB |
| Optical storage |
| Drive type | No optical drive |
| Type | None |
| Card reader |
| Type | Card reader |
| Supported flash memory | SDXC memory card |
| Display |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Standard resolution | 3024 x 1964 |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Diagonal size (metric) | 35.97 cm |
| Screen size | 14.2 inches |
| Widescreen | Yes |
| Color support | 1 billion colors |
| Display type | LED |
| Pixel density (ppi) | 254 |
| Display features | P3 Wide Color Gamut, Liquid Retina XDR display, Extreme Dynamic Range (XDR), ProMotion technology, HDR10+, 1600 cd/m² peak brightness (HDR), True Tone technology, HDR10 compatible, HDR compliance, HLG gamma, Standard glass, Dolby Vision, 1000 cd/m² max full-screen brightness, Zoom |
| Video output |
| Max. number of supported displays | 2 |
| Graphics card series | Apple M5 |
| Graphics processor | Apple M5 10-core |
| Video system features | Video codec engine, ProRes encoding and decoding engine, AV1 decoding, Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, Video decoding engine |
| Digital camera |
| Camera resolution | 1080p |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Features | Support for desktop display, FaceTime 1080p HD camera, Advanced image signal processor (ISP), Center camera |
| Audio output |
| Type | Six speakers |
| Features | Support for Spatial Audio, Power efficient bass speakers, Wide stereo sound |
| Custom standards | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Audio input |
| Type | 3 microphones with beamforming array |
| Input device |
| Backlight | Yes |
| Type | Keyboard, Force Touch trackpad |
| Features | Multi-Touch Gesture Recognition, Force Click, Multi-touch trackpad, Pressure sensitivity, Touch ID sensor |
| Keyboard |
| Keyboard name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard layout | Norwegian |
| Keyboard arrangement | QWERTY |
| Network connection |
| Bluetooth | Yes |
| Data link protocol | IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless protocol | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Summary of interfaces |
| Number of HDMI ports | 1 |
| Number of USB-C ports | 3 |
| OS Included |
| Family | macOS |
| Version | macOS Tahoe 26 |
| Type | Apple macOS Tahoe 26 |
| Battery |
| Technology | Lithium polymer |
| Battery life (up to) | 24 hours |
| Miscellaneous |
| Included accessories | USB-C to MagSafe 3 charging cable (2 m) |
| Chassis | Aluminum |
| Color | Silver |
| Color category | Silver |
| Features | Switch Control, PVC-free, Voice Control, Live Captions, Direct Speech, Closed Captions, Accessibility Reader, VoiceOver screen reader, Personal voice |
| Environmental standards |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| Sustainability |
| Rare earth materials | 100% recycled rare earth elements in all magnets |
| Content of recycled packaging | 100% |
| Sizes and weight |
| Weight | 1.55 kg |
| Depth | 22.12 cm |
| Height | 1.55 cm |
| Width | 31.26 cm |
| Environmental parameters |
| Operating humidity | 0 - 90% (non-condensing) |
| Max operating temperature | 35 °C |
| Min operating temperature | 10 °C |
| EU regulations for power supply units |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging power | 60 - 96 W |
| USB-C charger included | No |
| Interface details |
| Interface details | 3 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (charging), HDMI, Headphone output |
| Software |
| Type | Voice Memos, Apple iMovie, Apple Preview, Podcasts, Home, Apple Numbers, Tips, Apple Safari, News, iPhone mirroring, Apple TV, Games, Apple Shortcuts, Apple FaceTime, Apple Time Machine, Passwords, Reminders, Notes, Messages, Stocks, App Store, Siri, Contacts, Mail, Apple QuickTime Player, Weather, Maps, Photo Booth, Photos, Music, Apple Pages, Phone, Apple GarageBand, Calendar, Apple Freeform, Apple Books, Apple Keynote, Journal, Find My |
| Battery life details |
| Battery runtime | Web browsing via Wi-Fi: up to 16 hours, Video playback: up to 24 hours |
| Specific absorption rate (SAR) |
| Specific absorption rate (SAR) | 0.6 W/kg (body), 0.6 W/kg (limb) |