| General |
| Product Series | Apple MacBook Pro |
| System |
| Introduced | Beginning of 2026 |
| Platform | Apple Mac OS |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Security Features | Fingerprint Reader |
| Notebook Type | Laptop |
| Chassis |
| Sensors | Ambient Light Sensor |
| Processor |
| Number of Cores | 15-core |
| Type | M5 Pro |
| Manufacturer | Apple |
| Features | Neural Accelerators, 307 GB/s Memory Bandwidth, Hardware Accelerated Ray Tracing |
| RAM |
| Configuration Features | Unified Memory |
| RAM | 24 GB |
| Hard Disk |
| Storage Space | 1 TB |
| SSD Form Factor | Socketed |
| Hard Disk Type | SSD |
| Optical Storage |
| Drive Type | No optical drive |
| Type | None |
| Card Reader |
| Supported Flash Memory | SDXC Memory Card |
| Type | Card Reader |
| Display |
| Color Support | 1 Billion Colors |
| Wide Screen | Yes |
| Display Type | LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (ppi) | 254 |
| Diagonal Size (metric) | 35.97 cm |
| Standard Resolution | 3024 x 1964 |
| Screen Size | 14.2 inches |
| Brightness of the Screen | 1000 cd/m² |
| Display Features | Standard Glass, HDR Compliance, Zoom, P3 Wide Color Gamut, Liquid Retina XDR Display, HLG Gamma, ProMotion Technology, 1000 cd/m² Max Full-Screen Brightness, HDR10+, True Tone Technology, 1600 cd/m² Peak Brightness (HDR), HDR10 Compatible, Extreme Dynamic Range (XDR), Dolby Vision |
| Video Output |
| Graphics Processor | Apple M5 Pro 16-core |
| Graphics Card Series | Apple M5 Pro |
| Max Number of Supported Displays | 3 |
| Video System Features | ProRes Codec and Decoder Engine, Hardware Accelerated H.264, HEVC, ProRes, and ProRes RAW, Video Codec Engine, AV1 Decoding, Video Decoding Engine |
| Digital Camera |
| Camera Resolution | 1080p |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Features | Support for Desktop Viewing, FaceTime 1080p HD Camera, Center Camera, Advanced Image Signal Processor (ISP) |
| Audio Output |
| Type | Six Speakers |
| Custom Standards | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Features | Wide Stereo Sound, Power Adaptive Bass Speakers, Support for Spatial Audio |
| Audio Input |
| Type | 3 Microphones with Beamforming Arrangement |
| Input Device |
| Backlight | Yes |
| Type | Force Touch Trackpad, Keyboard |
| Features | Multi-Touch Touchpad, Force Click, Multi-Touch Gesture Recognition, Touch ID Sensor, Pressure Sensitivity |
| Keyboard |
| Keyboard Name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Layout | Norwegian |
| Keyboard Arrangement | QWERTY |
| Network Connectivity |
| Features | Wireless Networking Technology |
| Wireless Protocol | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 6.0 |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), IEEE 802.11g, Bluetooth 6.0, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.11a |
| Summary of Interfaces |
| Number of USB-C Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| OS Included |
| Type | Apple macOS Tahoe 26 |
| Edition | macOS Tahoe 26 |
| Family | macOS |
| Battery |
| Battery Life (up to) | 22 hours |
| Technology | Lithium Polymer |
| Miscellaneous |
| Color Category | Black |
| Chassis | Aluminum |
| Color | Space Gray |
| Included Accessories | USB-C to MagSafe 3 Charging Cable (2 m) |
| Features | Apple N1 Wireless Networking Chip, Direct Speech, Personal Voice, Voice Control, VoiceOver Screen Reader, Accessibility Reader, Live Captions, Switch Control, PVC-free, Closed Captions |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Sustainability |
| Rare Earth Materials | 100% Recycled Rare Earth Elements in All Magnets |
| Recycled Packaging Content | 100% |
| Sizes and Weight |
| Weight | 1.6 kg |
| Width | 31.26 cm |
| Height | 1.55 cm |
| Depth | 22.12 cm |
| Environmental Parameters |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Operating Humidity | 0 - 90 % (non-condensing) |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| EU Regulations for Power Supply Units |
| USB-C Charger Included | No |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging Power | 70 - 94 W |
| Interface Details |
| Interface Details | HDMI, 3 x USB4/Thunderbolt 5/DisplayPort 2.1 (charging), Headphone Output |
| Software |
| Type | Music, Apple Preview, Apple QuickTime Player, Contacts, Passwords, Apple Shortcuts, Apple TV, Apple iMovie, Apple Numbers, Maps, Tips, Apple GarageBand, News, Photo Booth, Apple Pages, Apple Keynote, Photos, Podcasts, Voice Memos, iPhone Mirroring, Reminders, Apple Time Machine, Apple FaceTime, Messages, Weather, Apple Safari, Mail, Phone, App Store, Apple Freeform, Journal, Games, Find My, Calendar, Stocks, Notes, Home, Siri, Apple Books |
| Battery Life Details |
| Battery Runtime | Video Playback: up to 22 hour(s), Web Surfing over Wi-Fi: up to 14 hour(s) |
| Specific Absorption Rate (SAR) |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 0.92 W/kg (body), 0.92 W/kg (limb) |