| General |
| Product Series | Apple MacBook Pro |
| System |
| Platform | Apple Mac OS |
| Hard Disk Capacity | 2 TB |
| Notebook Type | Portable PC |
| Introduced | Beginning of 2026 |
| Security Features | Fingerprint Reader |
| Chassis |
| Sensors | Ambient Light Sensor |
| Processor |
| Manufacturer | Apple |
| Type | M5 Max |
| Number of Cores | 18-core |
| Features | Hardware-accelerated Ray Tracing, 460 GB/s Memory Bandwidth, Neural Accelerators |
| RAM |
| Configuration Features | Unified Memory |
| RAM | 36 GB |
| Hard Drive |
| Hard Drive Type | SSD |
| Storage Space | 2 TB |
| SSD Form Factor | Soldered |
| Optical Storage |
| Drive Type | No Optical Drive |
| Type | None |
| Card Reader |
| Supported Flash Memory | SDXC Memory Card |
| Type | Card Reader |
| Display |
| Diagonal Size (metric) | 35.97 cm |
| Color Support | 1 Billion Colors |
| Pixel Density (ppi) | 254 |
| Standard Resolution | 3024 x 1964 |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Screen Size | 14.2 inches |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Type | LED |
| Wide Screen | Yes |
| Screen Features | HLG gamma, Zoom, Liquid Retina XDR Display, ProMotion Technology, True Tone Technology, Standard Glass, HDR Compliance, HDR10 Compatible, Extreme Dynamic Range (XDR), P3 Wide Color Gamut, Dolby Vision, 1600 cd/m² Peak Brightness (HDR), 1000 cd/m² Max. Full-screen Brightness, HDR10+ |
| Video Output |
| Graphics Processor | Apple M5 Max 32-core |
| Graphics Card Series | Apple M5 Max |
| Max. Supported Displays | 4 |
| Video System Features | AV1 Decoding, Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, Video Decode Engine, Two Video Encode Engines, Two ProRes Encode and Decode Engines |
| Digital Camera |
| Camera Resolution | 1080p |
| Resolution (MP) | 12 Megapixels |
| Features | Support for Desktop View, FaceTime 1080p HD Camera, Centered Camera, Advanced Image Signal Processor (ISP) |
| Audio Output |
| Type | Six Speakers |
| Features | Wide Stereo Sound, Powerful Bass Speakers, Support for Spatial Audio |
| Custom Standards | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos |
| Audio Input |
| Type | 3 Microphones with Beamforming Arrangement |
| Input Device |
| Backlight | Yes |
| Type | Force Touch Trackpad, Keyboard |
| Features | Multi-Touch Gesture Recognition, Touch ID Sensor, Force Click, Multi-touch Trackpad, Pressure Sensitivity |
| Keyboard |
| Keyboard Layout | Norwegian |
| Keyboard Name | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Arrangement | QWERTY |
| Network Connection |
| Features | Wireless Networking Technology |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, Bluetooth 6.0, IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac |
| Wireless Protocol | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 6.0 |
| Interface Summary |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of USB-C Ports | 3 |
| OS Included |
| Type | Apple macOS Tahoe 26 |
| Family | macOS |
| Edition | macOS Tahoe 26 |
| Battery |
| Technology | Lithium Polymer |
| Life (up to) | 20 hours |
| Miscellaneous |
| Chassis | Aluminum |
| Included Accessories | USB-C to MagSafe 3 Charging Cable (2 m) |
| Color | Space Black |
| Color Category | Black |
| Features | Live Captions, VoiceOver Screen Reader, PVC-free, Personal Voice, Accessibility Reader, Live Speech, Apple N1 Wireless Networking Chip, Voice Control, Closed Captions, Switch Control |
| Environmental Standards |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Sustainability |
| Rare Earth Materials | 100% Recycled Rare Earth Elements in All Magnets |
| Recycled Packaging Content | 100% |
| Sizes and Weight |
| Weight | 1.62 kg |
| Height | 1.55 cm |
| Width | 31.26 cm |
| Depth | 22.12 cm |
| Environmental Parameters |
| Max. Operating Temperature | 35 °C |
| Operating Humidity | 0 - 90% (non-condensing) |
| Min. Operating Temperature | 10 °C |
| EU Regulations for Power Supply Units |
| Charging Power | 70 - 94 W |
| USB-C Charger Included | No |
| USB Power Delivery | Yes |
| Interface Details |
| Interface Details | 3 x USB4/Thunderbolt 5/DisplayPort 2.1 (charging), Headphone Output, HDMI |
| Software |
| Type | Maps, Apple GarageBand, Messages, Apple Numbers, Notes, Music, Find My, Reminders, Apple Preview, Apple Freeform, Podcasts, Apple Time Machine, Apple FaceTime, Journal, Voice Memos, Tips, Apple QuickTime Player, Games, Apple Books, Mail, Stocks, App Store, Photo Booth, Apple TV, Phone, Apple Shortcuts, Contacts, Home, News, Apple Safari, Apple Pages, Photos, Calendar, Weather, Apple iMovie, Apple Keynote, Passwords, Siri, iPhone Mirroring |
| Battery Life Details |
| Battery Runtime | Web browsing via Wi-Fi: up to 13 hour(s), Video Playback: up to 20 hour(s) |
| Specific Absorption Rate (SAR) |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 0.92 W/kg (limb), 0.92 W/kg (body) |