| Allmänt |
| Produktserie | Apple MacBook Pro |
| System |
| Säkerhetsfunktioner | Fingeravtrycksläsare |
| Plattform | Apple Mac OS |
| Notebooktyp | Bärbar dator |
| Införd | I slutet av 2025 |
| Hårddiskkapacitet | 1 TB |
| Chassi |
| Sensorer | Omgivande ljussensor |
| Processor |
| Antal kärnor | 10-core |
| Typ | M5 |
| Tillverkare | Apple |
| Egenskaper | 153 GB/s minnesbandbredd, maskinvaruaccelererad strålespårning, neurala accelerators |
| RAM |
| RAM | 32 GB |
| Konfigurationsfunktioner | Enhetligt minne |
| Hårddisk |
| Lagringsutrymme | 1 TB |
| SSD-formfaktor | Genomsotterad |
| Hårddisktyp | SSD |
| Optisk lagring |
| Typ | Ingen |
| Enhetstyp | Ingen optisk enhet |
| Kortläsare |
| Stödd flashminne | SDXC-minneskort |
| Typ | Kortläsare |
| Skärm |
| Bredskärm | Ja |
| Standardupplösning | 3024 x 1964 |
| Pikseltäthet (ppi) | 254 |
| Skärmtyp | LED |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Skärmstorlek | 14.2 tum |
| Färgstöd | 1 miljard färger |
| Ljusstyrka | 1000 cd/m² |
| Diagonalstorlek (metrisk) | 35.97 cm |
| Skärmfunktioner | HDR10+, Zoom, P3 bred färgomfång, Extreme Dynamic Range (XDR), True Tone-teknologi, HLG-gamma, nanotexturglas, HDR-kompatibel, HDR10-kompatibel, Dolby Vision, Liquid Retina XDR-display, 1000 cd/m² max fullskärmsljusstyrka, ProMotion-teknologi, 1600 cd/m² topp ljusstyrka (HDR) |
| Videoutgång |
| Grafikkortsserie | Apple M5 |
| Grafikprocessor | Apple M5 10-core |
| Max. antal stödda skärmar | 2 |
| Videosystemfunktioner | Maskinvaruaccelererad H.264, HEVC, ProRes och ProRes RAW, AV1-dekodning, videokodningsmotor, ProRes kodnings- och avkodningsmotor, videodekodningsmotor |
| Digitalkamera |
| Kamera-upplösning | 1080p |
| Upplösning (MP) | 12 Megapixlar |
| Funktioner | Centerkamera, stöd för skrivbordsvisning, FaceTime 1080p HD-kamera, avancerad bildsignalprocessor (ISP) |
| Ljudutgång |
| Typ | Sex högtalare |
| Anpassade standarder | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Funktioner | Bred stereoljud, stöd för Spatial Audio, kraftdämpande bashögtalare |
| Ljudingång |
| Typ | 3 mikrofoner med stråleformeringsarrangemang |
| In-enhet |
| Bakgrundsbelysning | Ja |
| Typ | Tangentbord, Force Touch styrplatta |
| Egenskaper | Krafttryck, multiberöringstyrplatta, Touch ID-sensor, Multi-Touch-gester, tryckkänslighet |
| Tangentbord |
| Tangentbordsnamn | Apple Magic Keyboard med Touch ID |
| Nätverksanslutning |
| Bluetooth | Ja |
| Datasambandsprotokoll | Bluetooth 5.3, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Trådlös protokoll | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Gränssnittssammanfattning |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Antal USB-C-portar | 3 |
| OS Inkluderat |
| Familj | macOS |
| Utgåva | macOS Tahoe 26 |
| Typ | Apple macOS Tahoe 26 |
| Batteri |
| Teknologi | Lithium-polymer |
| Livslängd (upp till) | 24 timmar |
| Diverse |
| Chassi | Aluminium |
| Färg | Silver |
| Färgcategoria | Silver |
| Egenskaper | Textningar, rörreduktionssystem, växla kontroll, kontrastökning, VoiceOver skärmläsare, röstkontroll, text till tal, diktering |
| Inkluderat tillbehör | USB-C till MagSafe 3 laddkabel (2 m), putsklut |
| Miljöställningar |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Hållbarhet |
| Innehåll av återvunnen förpackning | 100% |
| Sällsynta jordmaterial | 100% återvunna sällsynta jordartsmetaller i alla magneter |
| Storlekar och vikt |
| Vikt | 1.55 kg |
| Höjd | 1.55 cm |
| Bredd | 31.26 cm |
| Djup | 22.12 cm |
| Miljöparametrar |
| Driftens luftfuktighet | 0 - 90 % (icke-kondenserande) |
| Max. driftstemperatur | 35 °C |
| Min. driftstemperatur | 10 °C |
| Gränssnittsdetaljer |
| Gränssnittsdetaljer | HDMI, hörlursutgång, 3 x USB4 (stöder Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt-läge) (laddning) |
| Programvara |
| Typ | Apple GarageBand, Siri, iPhone spegling, bilder, meddelanden, Apple Keynote, nyheter, Apple Preview, aktier, Apple Shortcuts, musik, Apple QuickTime Player, kalender, kartor, Apple iMovie, hemsida, dagbok, Apple FaceTime, post, telefon, påminnelser, Apple Numbers, tips, Apple Freeform, App Store, lösenord, röstanteckningar, kontakter, Photo Booth, hitta min, anteckningar, Apple Pages, podcast, Apple Books, väder, Apple Time Machine, spel, Apple Safari, Apple TV |
| Detaljer om batteriets livslängd |
| Batteritid | Videouppspelning: upp till 24 timmar, webbsurfning via Wi-Fi: upp till 16 timmar |
| Specifik absorptionshastighet (SAR) |
| Specifik absorptionshastighet (SAR) | 0.6 W/kg (kropp), 0.6 W/kg (lem) |