| Allmänt |
| Produktserien | Apple Mac mini |
| Systemet |
| Typ | Persondator |
| Introducerad | I slutet av 2024 |
| Hårddiskkapacitet | 256 GB |
| Chassi |
| Inbyggda enheter | Högtalare |
| Produktformfaktor | Ultraportabel formfaktor |
| Tillverkarens formfaktor | Mini |
| Processor |
| Installerad antal | 1 |
| Typ | M4 |
| Antal kärnor | 10-kärnig |
| Tillverkare | Apple |
| Max. antal som stöds | 1 |
| Processor huvudfunktioner | Videoenkodingsmotor, Videodekodningsmotor, Maskinvaruaccelererad H.264, HEVC, ProRes och ProRes RAW, ProRes kodnings- och avkodningsmotor, Maskinvaruaccelererad strålningsspårning, AV1-dekoding, 120 GB/s minnesbandbredd |
| RAM |
| RAM | 16 GB |
| Konfigurationsfunktioner | Enhetligt minne |
| Hårddisk |
| SSD-formfaktor | Loddat |
| Typ | SSD |
| Lagringsutrymme | 256 GB |
| Installerad antal | 1 |
| Hårddisk (2.) |
| Typ | Ingen |
| Hårddisk (3.) |
| Typ | Ingen |
| Hårddisk (4.) |
| Typ | Ingen |
| Optisk lagring |
| Enhetstyp | Ingen optisk enhet |
| Typ | Ingen |
| Optisk lagring (2.) |
| Enhetstyp | Ingen optisk enhet |
| Typ | Ingen |
| Avtagbar lagring |
| Typ | Ingen |
| Skärm |
| Typ | Ingen. |
| Video utgång |
| Grafikprocessor serie | Apple M4 |
| Grafikprocessor | Apple M4 10-kärnig |
| Max antal skärmar | 3 |
| Videogränssnitt | HDMI, USB-C |
| Ljudingång |
| Typ | Ingen |
| Skrivare |
| Typ | Ingen |
| Nätverksanslutning |
| Trådlös LAN-stöd | Ja |
| Trådlös protokoll | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Data-länkprotokoll | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, Fast Ethernet, Ethernet, Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11n |
| OS Medföljer |
| Utgåva | macOS Sequoia 15.0 |
| Typ | Apple macOS Sequoia 15.0 |
| Familj | macOS |
| Strömförsörjning |
| Strömförbrukning vid drift | 155 watt |
| Typ | Strömförsörjning |
| Krävd nätspänning | AC 100-240 V |
| Frekvens behövs | 50/60 Hz |
| Övrigt |
| Färgkategori | Sølv |
| Färg | Sølv |
| Anpassade standarder | PVC-fri, Kvicksilverfri, CarbonNeutral, BFR-fri |
| Miljöstandarder |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Hållbarhet |
| Koldioxidutsläpp | 32 kg koldioxidutsläpp |
| Sällsynta jordmaterial | 96% återvunna sällsynta jordarter |
| Storlekar och vikt |
| Vikt | 670 g |
| Bredd | 12.7 cm |
| Höjd | 5 cm |
| Djup | 12.7 cm |
| Miljöparametrar |
| Driftsfuktighet | 5 - 90 % (icke-kondens) |
| Ljudutsläpp | 5 dBA |
| Min. driftstemperatur | 10 °C |
| Max. Driftstemperatur | 35 °C |
| Multimediafunktionalitet |
| Stödda digitala ljudstandarder | FLAC, Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Apple Lossless, MP3, AAC |
| Stödda digitala videostandarder | HEVC, H.264, AV1, ProRes |
| Inkluderade gränssnitt |
| Gränssnitt | 3 x Thunderbolt 4/USB4/DisplayPort 1.4 - Typ C (3 bak), 1 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 (1 bak), 1 x HDMI (1 bak), 1 x hörlursuttag (1 fram), 2 x USB-C - Typ C (2 fram) |
| Programvara |
| Typ | Apple Freeform, Apple GarageBand, Bilder, Podcasts, Meddelanden, Nyheter, Hitta min, Apple Time Machine, Kartor, Apple FaceTime, Apple TV, Hem, Apple QuickTime Player, Kontakter, Photo Booth, Siri, Apple Books, Anteckningar, Musik, Väder, Apple Pages, Kalender, Aktier, Påminnelser, Post, Apple Shortcuts, App Store, Röstanteckningar, Apple Keynote, Apple Safari, Apple Preview, iPhone spegling, Apple Numbers, Apple iMovie |