| Allmänt |
| Modell | 85 MS |
| Produktserie | Jabra Evolve3 |
| Ljudsystem |
| Typ | Hörlurar |
| Max driftsavstånd | 30 m |
| Specifika applikationer | Kommunikation |
| Detaljer | Vindbrusreduktion (WNR), LED-indikator för sysselsatt ljus, Utbytbar batteri, Upp till 8 enheter parning, ClearVoice mikrofonteknik, Auracast, Huvuddetektering, På/Av-knapp, Sömndläge, Trådlösa uppdateringar, Batteristatusindikator |
| Rekommenderad användning | Bärbar elektronik, Dator |
| Bluetooth ljudkodek | AAC, LC3, SBC |
| Ljudutgång |
| Känslighet | 108.5 dB |
| Hörlurtyp | Binaural |
| Impedans | 35 ohm |
| Trådlös teknologi | Bluetooth |
| Läget för ljud | Stereo |
| Max inmatningseffekt | 20 mW |
| Aktiv brusreducering | Ja |
| Öronkoppstyp för hörlurar | Full storlek |
| Membrandiameter | 32 mm |
| Aktiv brusreduceringsteknologi | Advanced ANC |
| Fällbar | Ja |
| Tillgänglig mikrofon | Ja |
| Antal parallellkopplade enheter | 2 |
| Frekvensrespons | 20 - 20000 Hz |
| Bluetooth-version | Bluetooth 5.3 LE |
| Bullerreducering | Ja |
| Kontroller | Samtal, Dämpa, Microsoft Teams-knapp |
| Anslutning | Kabelbundet, Trådlöst |
| Konnektivitetsgränssnitt | 3,5 mm kontakt, USB-C via Bluetooth-adapter |
| Detaljer | Automatisk återanslutning, Ljudmeddelanden, Digital signalbehandling, Google Fast Pair, Automatisk paus, Superbredband (SWB), Jabra Xpress, Jabra Direct, HearThrough, Microsoft Swift Pair, Sidetone-detektion, Automatisk anslutning, MultiPoint Teknik |
| Ljudingång |
| Mikrofonformfaktor | Hörlursmikrofon |
| Frekvensrespons | 10 - 20000 Hz |
| Mikrofondriftläge | Digital MEMS |
| Bullerreduceringsteknologi | Clear Voice Technology |
| Känslighet | -36 dBFS/Pa |
| Inkluderat antal | 6 |
| Batteri |
| Kapacitet | 925 mAh |
| Typ | Batteri för hörlurar |
| Teknologi | Litiumjon |
| Laddningstid | 180 min |
| Uppladdningsbart batteri | Uppladdningsbar |
| Trådlös laddning | Ja |
| Internet of Things (IoT) |
| Kompatibel med Internet of Things (IoT) | Ja |
| Kommunikationsteknologi | Bluetooth 5.3 LE |
| Intelligent assistent | Google Assistant, Alexa, Siri |
| Diverse |
| Skydd | Krypteringsskydd |
| Öronproppsmaterial | Skum |
| Färg | Svart |
| Huvudbandsmaterial | Tyg |
| Färgkategori | Svart |
| Programvarucertifiering | Certified for Microsoft Teams |
| Bluetooth-profiler | Hands-Free Profile (HFP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Telephony and Media Audio Profile (TMAP), Headset Profile (HSP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Serial Port Profile (SPP), Public Broadcast Profile (PBP) |
| Medföljande tillbehör | Transportväska, Jabra Link 390c USB-adapter, USB-C till USB-C-kabel, Snabbguide, 3,5 mm ljudkabel |
| Byggmaterial | Metall, Återvunnen aluminium, PC/ABS, Återvunnen ABS |
| Anpassade standarder | MFI, G616, AES |
| Storlekar och vikt |
| Bredd | 19.4 cm |
| Höjd | 15 cm |
| Djup | 8.3 cm |
| Storlekar och vikt (leverans) |
| Fraktbredd | 18.6 cm |
| Fraktdjup | 22 cm |
| Frakthöjd | 4.4 cm |
| Anslutningar |
| Anslutningstyp | Analog ingång (minijack 3,5 mm), USB (USB Typ-C) |
| Kabeldetaljer |
| Kabeldetaljer | USB-C till USB-C-kabel - 1.2 m, Kabel från 3,5 mm minijack till 3,5 mm minijack |
| Körningstid detaljer |
| Körningstid detaljer | Fortlöpande uppspelning (ANC AV): upp till 120 timme(r), Kontinuerlig samtal (ANC AV): upp till 25 timmar, Kontinuerlig samtal (ANC PÅ): upp till 21 timmar, Fortlöpande uppspelning (med 10 min laddning): upp till 10 timmar, Fortlöpande uppspelning (ANC PÅ): upp till 55 timme(r) |