| Allmänt |
| Produktserie | Jabra Evolve3 |
| Modell | 85 MS |
| Ljudsystem |
| Max. driftavstånd | 30 m |
| Typ | Hörlurar |
| Specifika applikationer | Kommunikation |
| Rekommenderad användning | Dator, Bärbar elektronik |
| Detaljer | ClearVoice mikrofonteknik, Upp till 8 enheter parkoppling, Huvuddetektering, Trådlösa uppdateringar, LED-indikator för upptagen ljus, Auracast, Utbytbart batteri, Vindbrusreduktion (WNR), På/av-knapp, Batteristatusindikator, Sömnläge |
| Bluetooth ljudcodec | SBC, LC3, AAC |
| Ljudutgång |
| Fällbar | Ja |
| Tillgänglig mikrofon | Ja |
| Bullerdämpning | Ja |
| Öronkoppstyp för hörlurar | Full storlek |
| Ljudläge | Stereo |
| Antal parallellanslutna enheter | 2 |
| Frekvensrespons | 20 - 20000 Hz |
| Aktiv bullerdämpningsteknik | Avancerad ANC |
| Bluetooth-version | Bluetooth 5.3 LE |
| Känslighet | 108.5 dB |
| Max inmatningseffekt | 20 mW |
| Impedans | 35 ohm |
| Aktiv bullerundertryckning | Ja |
| Typ av hörlurar | Binaural |
| Membrandiameter | 32 mm |
| Trådlös teknik | Bluetooth |
| Detaljer | MultiPoint-teknik, Automatisk anslutning, Microsoft Swift Pair, HearThrough, Digital signalbehandling, Google Fast Pair, Jabra Xpress, Jabra Direct, Ljudlarm, Auto Pause, Sidetone-detektering, Superbredband (SWB), Auto återupptagning |
| Anslutningsgränssnitt | 3,5 mm jack, USB-A via Bluetooth-adapter |
| Kontroller | Stäng av ljudet, Samtala, Microsoft Teams-knapp |
| Anslutning | Trådbunden, Trådlös |
| Ljudingång |
| Inkluderat antal | 6 |
| Mikrofonformfaktor | Hörlursmikrofon |
| Mikrofondriftsläge | Digital MEMS |
| Känslighet | -36 dBFS/Pa |
| Bullerdämpningsteknik | Clear Voice Technology |
| Frekvensrespons | 10 - 20000 Hz |
| Batteri |
| Teknik | Litiumjon |
| Typ | Batteri för hörlurar |
| Kapacitet | 925 mAh |
| Trådlös laddning | Ja |
| Laddningstid | 180 min |
| Uppladdningsbart batteri | Uppladdningsbart |
| Internet of Things (IoT) |
| Kommunikationsteknologi | Bluetooth 5.3 LE |
| Kompatibel med Internet of Things (IoT) | Ja |
| Intelligent assistent | Alexa, Google Assistant, Siri |
| Diverse |
| Färg | Svart |
| Färgkategori | Svart |
| Öronproppsmaterial | Skum |
| Programvarucertifiering | Certifierad för Microsoft Teams |
| Huvudbandets material | Tyg |
| Skydd | Krypteringsskydd |
| Byggmaterial | Metall, PC/ABS, Återvunnet aluminium, Återvunnet ABS |
| Anpassade standarder | G616, MFI, AES |
| Medföljande tillbehör | Flygblad, 3,5 mm ljudkabel, Styv väska, USB-C till USB-C-kabel, Jabra Link 390a Bluetooth-adapter |
| Bluetooth-profiler | Public Broadcast Profile (PBP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Serial Port Profile (SPP), Headset Profile (HSP), Hands-Free Profile (HFP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Telephony and Media Audio Profile (TMAP) |
| Storlekar och vikt |
| Höjd | 15 cm |
| Bredd | 19.4 cm |
| Djup | 8.3 cm |
| Storlekar och vikt (frakt) |
| Fraktdjup | 22 cm |
| Fraktbredd | 18.6 cm |
| Frakthöjd | 4.4 cm |
| Anslutningar |
| Anslutningstyp | Analog ingång (minijack 3,5 mm), USB (USB Typ-C) |
| Kabeldetaljer |
| Kabeldetaljer | USB-C till USB-C-kabel - 1.2 m, Kabel från 3,5 mm-minijack till 3,5 mm-minijack |
| Körtidsdetaljer |
| Körtidsdetaljer | Kontinuerlig samtalstid (ANC PÅ): upp till 21 timmar, Kontinuerlig uppspelning (ANC AV): upp till 120 timmar, Kontinuerlig uppspelning (med 10 min laddning): upp till 10 timmar, Kontinuerlig samtalstid (ANC AV): upp till 25 timmar, Kontinuerlig uppspelning (ANC PÅ): upp till 55 timmar |