| Allmänt |
| Modell | 85 MS |
| Produktserie | Jabra Evolve3 |
| Ljudsystem |
| Max driftsavstånd | 30 m |
| Specifika applikationer | Kommunikation |
| Typ | Hörlurar |
| Rekommenderad användning | Portabel elektronik, Dator |
| Detaljer | Trådlösa uppdateringar, Vindbrusreduktion (WNR), Batteristatusindikator, LED-indikator för verksamhetsljus, Sömnläget, På/av-knapp, Auracast, Upp till 8 enheters parkoppling, Huvuddetektering, Utbytbart batteri, ClearVoice-mikrofonteknologi |
| Bluetooth ljudcodec | LC3, AAC, SBC |
| Ljudutgång |
| Membrandiameter | 32 mm |
| Fällbar | Ja |
| Impedans | 35 ohm |
| Trådlös teknik | Bluetooth |
| Frekvensrespons | 20 - 20000 Hz |
| Öronproppstyp för hörlurar | Full storlek |
| Känslighet | 108.5 dB |
| Aktiv brusreduceringsteknologi | Avancerad ANC |
| Bluetooth-version | Bluetooth 5.3 LE |
| Max in-effekt | 20 mW |
| Aktiv brusundertryckning | Ja |
| Brusreducering | Ja |
| Tillgänglig mikrofon | Ja |
| Ljudläge | Stereoljud |
| Antal parallellanslutna enheter | 2 |
| Hörlurstyp | Binaural |
| Kontroller | Stäng av, Samtal, Microsoft Teams-knapp |
| Kopplingsgränssnitt | 3,5 mm jack, USB-C via Bluetooth-adapter |
| Anslutning | Trådlös, Kabelansluten |
| Detaljer | Jabra Xpress, Sidetone-detektion, HearThrough, Digital signalbehandling, MultiPoint-teknik, Automatisk återupptagning, Microsoft Swift Pair, Google Fast Pair, Ljudlarmmeddelanden, Automatisk anslutning, Superbredband (SWB), Jabra Direct, Auto Pause |
| Ljudingång |
| Mikrofondriftslägen | Digital MEMS |
| Inkluderad mängd | 6 |
| Brusreduceringsteknologi | Clear Voice Technology |
| Frekvensrespons | 10 - 20000 Hz |
| Känslighet | -36 dBFS/Pa |
| Mikrofonform | Hörlursmikrofon |
| Batteri |
| Trådlös laddning | Ja |
| Uppladdningsbart batteri | Uppladdningsbar |
| Typ | Batteri för hörlurar |
| Kapacitet | 925 mAh |
| Teknik | Litiumjon |
| Laddningstid | 180 min |
| Internet of Things (IoT) |
| Kompatibel med Internet of Things (IoT) | Ja |
| Kommunikationsteknik | Bluetooth 5.3 LE |
| Intelligent assistent | Alexa, Google Assistant, Siri |
| Övrigt |
| Färgkategori | Svart |
| Öronproppsmaterial | Skum |
| Färg | Svart |
| Programvarucertifiering | Certifierad för Microsoft Teams |
| Huvudbandsmaterial | Tyg |
| Skydd | Krypteringsskydd |
| Byggmaterial | Metall, Återvunnen ABS, PC/ABS, Återvunnen aluminium |
| Medföljande tillbehör | Bärväska, 3,5 mm ljudkabel, USB-C till USB-C-kabel, Jabra Link 390c USB-adapter, Flygblad, Trådlös laddningsplatta |
| Anpassade standarder | AES, G616, MFI |
| Bluetooth-profiler | Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Telephony and Media Audio Profile (TMAP), Hands-Free Profile (HFP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Headset Profile (HSP), Serial Port Profile (SPP), Public Broadcast Profile (PBP) |
| Mått och vikt |
| Höjd | 15 cm |
| Bredd | 19.4 cm |
| Djup | 8.3 cm |
| Mått och vikt (frakt) |
| Fraktbredd | 18.6 cm |
| Fraktdjup | 22 cm |
| Frakthöjd | 6.2 cm |
| Anslutningar |
| Kopplingstyp | Analog ingång (minijack 3,5 mm), USB (USB Type-C) |
| Kabeldetaljer |
| Kabeldetaljer | Kabel från 3,5 mm minijack till 3,5 mm minijack, USB-C till USB-C kabel - 1.2 m |
| Körningens detaljer |
| Körningens detaljer | Kontinuerlig uppspelning (ANC PÅ): upp till 55 timmar, Kontinuerlig uppspelning (med 10 min laddning): upp till 10 timmar, Kontinuerlig uppspelning (ANC AV): upp till 120 timmar, Kontinuerlig samtalstid (ANC PÅ): upp till 21 timmar, Kontinuerlig samtalstid (ANC AV): upp till 25 timmar |