| Allmänt |
| Produktserie | Jabra Evolve3 |
| Modell | 75 MS |
| Ljudsystem |
| Typ | Headset |
| Max. driftsavstånd | 30 m |
| Specifika applikationer | |
| Detaljer | Huvuddetektion, Upp till 8 enheter parkoppling, LED-indikator för sysselsättningsljus, Sömnläge, Utbytbart batteri |
| Bluetooth ljudkodek | SBC, AAC, LC3 |
| Rekommenderad användning | Portabel elektronik, Dator |
| Ljudutgång |
| Aktiv brusreducering | Ja |
| Bluetooth-version | Bluetooth 5.3 |
| Trådlös teknik | Bluetooth |
| Hopfällbar | Ja |
| Örondelstyp | On-ear |
| Känslighet | 108.5 dB |
| Anslutning | Trådlös |
| Aktiv brusreduceringsteknik | Adaptiv Hybrid ANC |
| Max inmatningseffekt | 20 mW |
| Frekvensrespons | 20 - 20000 Hz |
| Impedans | 35 ohm |
| Antal parallellkopplade enheter | 2 |
| Tillgänglig mikrofon | Ja |
| Anslutningsgränssnitt | USB-C via Bluetooth-adapter |
| Membrandiameter | 32 mm |
| Detaljer | Jabra Direct, Google Fast Pair, Automatisk vindbrusreducering, MultiPoint-teknik, Superbredband (SWB), Jabra Xpress, Auto Pause, HearThrough |
| Kontroller | Sysselsättningsljus, Svara på samtal |
| Ljudingång |
| Inkluderat antal | 6 |
| Brusreducering | Ja |
| Mikrofonformfaktor | Headset mikrofon |
| Mikrofondriftsläge | Digital MEMS |
| Brusreduceringsteknik | Clear Voice Technology |
| Frekvensrespons | 10 - 20000 Hz |
| Känslighet | -36 dBFS/Pa |
| Anslutningar |
| Anslutningstyp | USB (USB Typ-C) |
| Kabeldetaljer |
| Kabeldetaljer | USB-C till USB-C-kabel - 1,2 m |
| Batteri |
| Trådlös laddning | Ja |
| Teknologi | Litiumjon |
| Typ | Batteri till headset |
| Uppladdningsbart batteri | Uppladdningsbar |
| Laddningstid | 180 min |
| Internet of Things (IoT) |
| Kompatibel med Internet of Things (IoT) | Ja |
| Kommunikationsteknik | Bluetooth Low Energy (LE), Bluetooth 5.3 |
| Diverse |
| Färg | Svart |
| Programvarucertifiering | Optimerad för Microsoft Teams |
| Öronproppsmaterial | Skum |
| Färgkategori | Svart |
| Huvudbandsmaterial | Skum |
| Skydd | Krypteringsskydd |
| Byggmaterial | PC/ABS, Metall |
| Bluetooth-profiler | Public Broadcast Profile (PBP), Telephony and Media Audio Profile (TMAP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Headset Profile (HSP), Hands-Free Profile (HFP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Low Energy, Serial Port Profile (SPP) |
| Medföljande tillbehör | Transportfodral, Jabra Link 390c USB-adapter, Trådlös laddningsplatta, USB-C till USB-C-kabel |
| Storlekar och vikt |
| Djup | 15.1 cm |
| Bredd | 18.7 cm |
| Höjd | 7 cm |
| Fraktstorlekar och vikt |
| Frakthöjd | 5.9 cm |
| Fraktdjup | 20.5 cm |
| Fraktbredd | 17.6 cm |
| Drifttidsdetaljer |
| Drifttidsdetaljer | Bestående uppspelning (med 10 min laddning): upp till 10 timmar, Bestående uppspelning (ANC PÅ): upp till 45 timmar, Kontinuerligt tal (ANC AV): upp till 22 timmar, Kontinuerligt tal (ANC PÅ): upp till 18 timmar, Bestående uppspelning (ANC AV): upp till 110 timmar |