| Allmänt |
| Produktserie | Jabra Evolve3 |
| Modell | 75 MS |
| Ljudsystem |
| Typ | Hörlurar |
| Specifika applikationer | Kommunikation |
| Max. driftsavstånd | 30 m |
| Rekommenderad användning | Dator, Bärbar elektronik |
| Detaljer | Huvuddetektering, Utbytbart batteri, Upp till 8 enheter parning, LED-indikator för upptaget ljus, Viloläge |
| Bluetooth ljudcodec | LC3, SBC, AAC |
| Ljudutgång |
| Frekvensrespons | 20 - 20000 Hz |
| Trådlös teknologi | Bluetooth |
| Fällbar | Ja |
| Bluetooth-version | Bluetooth 5.3 |
| Max ingångseffekt | 20 mW |
| Anslutningsgränssnitt | USB-A via Bluetooth-adapter |
| Aktiv brusreducering | Ja |
| Tillgänglig mikrofon | Ja |
| Antal parallellkopplade enheter | 2 |
| Impedans | 35 ohm |
| Öronkåpstyp för hörlurar | On-ear |
| Känslighet | 108.5 dB |
| Anslutning | Trådlös |
| Aktiv brusreduceringsteknologi | Adaptiv Hybrid ANC |
| Membrandiameter | 32 mm |
| Kontroller | Upptaget ljus, Svara på samtal |
| Detaljer | Google Fast Pair, Automatisk vindbrusreducering, Superbredband (SWB), HearThrough, Auto Pause, Jabra Xpress, Jabra Direct, MultiPoint-teknik |
| Ljudingång |
| Brusreduceringsteknologi | Clear Voice Technology |
| Känslighet | -36 dBFS/Pa |
| Mikrofondriftsläge | Digital MEMS |
| Frekvensrespons | 10 - 20000 Hz |
| Inkluderad mängd | 6 |
| Brusreducering | Ja |
| Mikrofonformfaktor | Hörlursmikrofon |
| Anslutningar |
| Kopplingstyp | USB (USB Type-C) |
| Kabeldetaljer |
| Kabeldetaljer | USB-C till USB-C-kabel - 1.2 m |
| Batteri |
| Laddningsbart batteri | Uppladdningsbart |
| Trådlös laddning | Ja |
| Typ | Batteri för hörlurar |
| Teknologi | Lithiumjon |
| Laddningstid | 180 min |
| Internet of Things (IoT) |
| Kompatibel med Internet of Things (IoT) | Ja |
| Kommunikationsteknologi | Bluetooth 5.3, Bluetooth Low Energy (LE) |
| Diverse |
| Öronproppsmaterial | Skum |
| Programvarucertifiering | Optimized for Microsoft Teams |
| Färg | Svart |
| Huvudbandsmaterial | Skum |
| Färgkategori | Svart |
| Skydd | Krypteringsskydd |
| Bluetooth-profiler | Serial Port Profile (SPP), Headset Profile (HSP), Telephony and Media Audio Profile (TMAP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Public Broadcast Profile (PBP), Hands-Free Profile (HFP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Low Energy |
| Byggmaterial | Metall, PC/ABS |
| Medföljande tillbehör | Trådlös laddningsplatta, USB-C till USB-C-kabel, Bärväska, Jabra Link 390a USB-adapter |
| Storlekar och vikt |
| Bredd | 18.7 cm |
| Höjd | 7 cm |
| Djup | 15.1 cm |
| Storlekar och vikt (frakt) |
| Fraktbredd | 17.6 cm |
| Frakthöjd | 5.9 cm |
| Fraktdjup | 20.5 cm |
| Körtidsdetaljer |
| Körtidsdetaljer | Kontinuerlig uppspelning (med 10 min laddning): upp till 10 timmar, Kontinuerligt samtal (ANC PÅ): upp till 18 timmar, Kontinuerlig uppspelning (ANC PÅ): upp till 45 timmar, Kontinuerligt samtal (ANC AV): upp till 22 timmar, Kontinuerlig uppspelning (ANC AV): upp till 110 timmar |