| Allmänt |
| Modell | 85 MS |
| Produktserie | Jabra Evolve3 |
| Ljudsystem |
| Specifika applikationer | Kommunikation |
| Typ | Hörlurar |
| Maks. arbetsavstånd | 30 m |
| Detaljer | Batteristatusindikator, På/av-knapp, Vindbullerdämpning (WNR), ClearVoice-mikrofonteknologi, Sömnläge, Utbytbart batteri, Trådlösa uppdateringar, Auracast, Parning av upp till 8 enheter, Huvuddetektering, LED-indikator för upptagen |
| Rekommenderad användning | Bärbar elektronik, Dator |
| Bluetooth ljudcodec | AAC, SBC, LC3 |
| Ljudutgång |
| Bluetooth-version | Bluetooth 5.3 LE |
| Impedans | 35 ohm |
| Hopfällbar | Ja |
| Max instickseffekt | 20 mW |
| Aktiv bullerdämpning | Ja |
| Läget av ljudet | Stereo |
| Känslighet | 108.5 dB |
| Typ av hörlurar | Binaural |
| Frekvensrespons | 20 - 20000 Hz |
| Bullerdämpning | Ja |
| Trådlös teknik | Bluetooth |
| Antal parallellanslutna enheter | 2 |
| Öronproppstyp för hörlurar | Full storlek |
| Tillgänglig mikrofon | Ja |
| Aktiv bullerdämpningsteknik | Advanced ANC |
| Membrandiameter | 32 mm |
| Kontroller | Microsoft Teams-knapp, Dämpa, Samtal |
| Detaljer | Superbredband (SWB), Microsoft Swift Pair, MultiPoint Technology, Automatisk anslutning, Sidetone-detektering, Google Fast Pair, Digital signalbehandling, Automatisk återupptagning, HearThrough, Automatisk paus, Jabra Xpress, Ljudaviseringar, Jabra Direct |
| Anslutning | Trådlös, Kablage |
| Konnektivitetsgränssnitt | 3,5 mm jack, USB-A via Bluetooth-adapter |
| Ljudingång |
| Mikrofonformfaktor | Hörlursmikrofon |
| Bullerdämningsteknik | Clear Voice Technology |
| Känslighet | -36 dBFS/Pa |
| Inkluderat antal | 6 |
| Frekvensrespons | 10 - 20000 Hz |
| Mikrofonens driftsläge | Digital MEMS |
| Batteri |
| Laddningsbart batteri | Laddningsbart |
| Teknologi | Litiumjon |
| Typ | Batteri för hörlurar |
| Laddningstid | 180 min |
| Kapacitet | 925 mAh |
| Trådlös laddning | Ja |
| Internet of Things (IoT) |
| Kommunikationsteknologi | Bluetooth 5.3 LE |
| Kompatibel med Internet of Things (IoT) | Ja |
| Intelligent assistent | Google Assistant, Alexa, Siri |
| Diverse |
| Skydd | Krypteringsskydd |
| Öronproppsmaterial | Skum |
| Huvudbandmaterial | Tyget |
| Programvarucertifiering | Certifierad för Microsoft Teams |
| Färg | Svart |
| Färgkategori | Svart |
| Byggmaterial | PC/ABS, Metall, Återvunnet ABS, Återvunnet aluminium |
| Anpassade standarder | MFI, AES, G616 |
| Bluetooth-profiler | Serial Port Profile (SPP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Headset Profile (HSP), Telephony and Media Audio Profile (TMAP), Public Broadcast Profile (PBP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Hands-Free Profile (HFP) |
| Medföljande tillbehör | USB-C till USB-C-kabel, Bärväska, Snabbguide, 3,5 mm ljudkabel, Trådlös laddningsplatta, Jabra Link 390a Bluetooth-adapter |
| Storlekar och vikt |
| Bredd | 19.4 cm |
| Höjd | 15 cm |
| Djup | 8.3 cm |
| Storlekar och vikt (frakt) |
| Fraktdjup | 22 cm |
| Frakthöjd | 6.2 cm |
| Fraktbredd | 18.6 cm |
| Anslutningar |
| Anslutningstyp | USB (USB Typ-C), Analog ingång (minijack 3,5 mm) |
| Kabeldetaljer |
| Kabeldetaljer | USB-C till USB-C-kabel - 1.2 m, Kabel från 3,5 mm minijack till 3,5 mm minijack |
| Körtidsdetaljer |
| Körtidsdetaljer | Bestående uppspelning (med 10 min laddning): upp till 10 timmar, Bestående uppspelning (ANC AV): upp till 120 timmar, Kontinuerligt tal (ANC AV): upp till 25 timmar, Kontinuerligt tal (ANC PÅ): upp till 21 timmar, Bestående uppspelning (ANC PÅ): upp till 55 timmar |