| Översteg |
| Tillverkare | Lenovo |
| Produktserie | ThinkPad |
| Modell | L16 G2 |
| Design |
| Färgnamn | Svart |
| Originalt märkesnamn | Lenovo |
| Introduktionsår | 2025 |
| Kroppsmaterial | PC-ABS |
| Stöd för styluspenn | Nej |
| Introduktionsmånad | Juni |
| Skärm |
| Skärmdiagonal | 16 " |
| Skärmupplösning | 1920 × 1200 pixlar |
| Beröringsskärm | Nej |
| Paneltyp | IPS |
| Antiglansskärm | Ja |
| Skärmens ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Diagonal skärmstorlek | 40.64 cm |
| Färgspektrum | 45 % |
| Maximal uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| Processor |
| Processor tillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD Ryzen 7 PRO |
| Processormodell | 250 |
| Processor kärnor | 8 |
| Processortrådar | 16 |
| Boostfrekvens processor | 5.1 GHz |
| Processorfrekvens | 3.3 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| L3-cache | 16 MB |
| L2-cache | 8 MB |
| Minne |
| Internminne | 32 GB |
| Internminnetyp | DDR5 |
| Minne klockfrekvens | 5600 MHz |
| Minneformfaktor | SO-DIMM |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minnefördelning | 1 x 32 GB |
| Minnesplatser | 2 |
| Minneskanaler | Dubbelkanal |
| Neural processor enhet (NPU) |
| NPU-prestanda | 16 TOPs |
| Lagermedium |
| Totalt lagringsutrymme | 1000 GB |
| Lagringsmedium | SSD |
| Antal installerade SSD:er | 1 |
| SSD-drivgränssnitt | PCIe® 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| SSD-formfaktor | M.2 2280 |
| M.2 SSD-storlek | 2280 |
| Grafik |
| 2 | AMD |
| Inbyggt grafikkort | Ja |
| Modell av inbyggt grafikadapter | AMD Radeon 780M |
| Ljud |
| Ljudsystem | Högupplöst (HD) ljud |
| Ljudchip | Realtek ALC3287 |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Kamera |
| IR-kamera | Ja |
| Privatkamera | Ja |
| Integritetstyp | Shutter |
| Nätverk |
| Wi-Fi | Ja |
| Bästa Wi-Fi-standard | WiFi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN-dataöverföringshastigheter | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| WLAN-kontrollermodell | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 |
| Ethernet/bredbandsanslutning | Ja |
| WLAN-kontroller-tillverkare | MediaTek |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | Nej |
| Anslutning |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A-portar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Thunderbolt-teknik | Ja |
| Antal ethernet/bredbandsanslutningar (RJ-45) | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombinerad hörlurs/mikrofonport | Ja |
| Typ av laddport | USB-C |
| USB Type-C DisplayPort Alternativt Läge | Ja |
| USB Power Delivery | Ja |
| SmartCard-port | Ja |
| Prestanda |
| Systemkortets kretsuppsättning | AMD SoC |
| Tangentbord |
| Tangentbordsspråk | Nordisk |
| Bakgrundsbelyst tangentbord | Ja |
| Namn på tangentbordsfärg | Svart |
| Programvara |
| Operativsystemprogramvara | Windows 11 Pro |
| Förinstallerad programvara | Lenovo AI Now |
| Speciella funktioner |
| 0199271100028 |
| Batteri |
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Energihantering |
| AC-adapterns energiförlust | 65 W |
| Ja |
| Säkerhet |
| Kabelåsport | Ja |
| Ansiktsigenkänning | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Smartkortläsare | Ja |
| Windows Hello | Ja |
| Vikt och dimensioner |
| Vikt | 1790 g |
| Bredd | 357.2 mm |
| Djup | 253.4 mm |
| Höjd | 24.75 mm |
| Certifikat |
| Certifiering | ENERGY STAR 9.0 |
| Förpackningsinnehåll |
| Pekpenna | Nej |
| Andra funktioner |
| Garantiperiod | 1 år |
| Antal högtalare | 2 |
| AC-adapterbundel | Ja |
| 1-år |
| Grafikadapterfamilj | AMD Radeon 780M |
| Ethernetgränssnittstyp | RJ-45 |
| Dolby-teknologier | Dolby Atmos, True HD, DTS-HD Master Audio |
| Garanti och tjänster |
| Garantilängd | 1 År |
| Utökad serviceinfo | 3Y på plats från 1Y depot WHB (CPN) |
| Typ av tjänst | Bud eller avlevering |