| Huvudtext |
| Tillverkare | Lenovo |
| Produktserie | ThinkPad |
| Modell | L14 G6 |
| Design |
| Färg Namn | Svart |
| Introduktionsår | 2025 |
| Kroppsmaterial | PC-ABS |
| Stöd för Stylus | Nej |
| Skärm |
| Skärmdiagonal | 14 " |
| Skärmupplösning | 1920 × 1200 pixlar |
| Touchscreen | Nej |
| Paneltyp | IPS |
| Antiglansskärm | Ja |
| Skärmbelysning | 400 cd/m² |
| Färgspektrum | 45 % |
| Maximal uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| Processor |
| Processor Tillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processormodell | 215 |
| Processor kärnor | 6 |
| Processortrådar | 12 |
| Processorns turbfrekvens | 4.7 GHz |
| Processorfrekvens | 3.2 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 6 MB |
| Minne |
| Internminne | 16 GB |
| Minnetyp | DDR5 |
| Minneshastighet | 5600 MHz |
| Minnesformfaktor | SO-DIMM |
| Minnedistribution | 1 x 16 GB |
| Antal lediga interna minneslotar | 1 |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minnesplatser | 2 |
| Minnakanaler | Dual Channel |
| Lagring |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Antal installerade SSD:er | 1 |
| SSD-gränssnitt | PCIe 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Optisk enhetstyp | Ingen |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| SSD-formfaktor | M.2 2280 |
| M.2 SSD-storlek | 2280 |
| Grafik |
| 2 | AMD |
| Inbyggd grafik | Ja |
| Inbyggd grafikadaptermodell | AMD Radeon 740M |
| Ljud |
| Ljudchip | Realtek ALC3287 |
| Ljudsystem | Högupplöst (HD) ljud |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalarkraft | 2 W |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Kamera |
| IR-kamera | Ja |
| Privatkamera | Ja |
| Integritets typ | Shutter |
| Nätverksanslutning |
| Wi-Fi | Ja |
| Bästa Wi-Fi-standard | WiFi 7 (802.11be) |
| WLAN-kontrollermodell | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 |
| Ethernet LAN dataöverföringshastigheter | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Ethernet/bredbandanslutning | Ja |
| WLAN-kontroller tillverkare | MediaTek |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| NFC (Near Field Communication) | Nej |
| Anslutning |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A-portar | 1 |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Thunderbolt-teknologi | Ja |
| Antal ethernet-/bredbandanslutningar (RJ-45) | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Kombinerad hörlurs/mikrofonport | Ja |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Typ av laddningsport | USB-C |
| USB Type-C DisplayPort Alternativt Läge | Ja |
| USB Power Delivery | Ja |
| SmartCard-port | Ja |
| Prestanda |
| Systemkortets kretsuppsättning | AMD SoC |
| Tangentbord |
| Tangentbordsspråk | Nordisk |
| Bakgrundsbelyst tangentbord | Ja |
| Tangentbordets färgnamn | Svart |
| Programvara |
| Operativsystem Programvara 04 | Windows 11 Pro |
| Speciella funktioner |
| 0198158900799 |
| Batteri |
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Energihantering |
| AC-adapter energiförlust | 65 W |
| Ja |
| Säkerhet |
| Kabelkollport | Ja |
| Ansiktsigenkänning | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| SmartKortläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Windows Hello | Ja |
| Hållbarhet |
| Hållbarhetscertifikat | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Guld, ErP Lot 6/26, RoHS, TCO 10.0 |
| Vikt och dimensioner |
| Vikt | 1380 g |
| Bredd | 313.7 mm |
| Djup | 226 mm |
| Höjd | 22.9 mm |
| Certifikat |
| ENERGY STAR 9.0, EPEAT Guld Registrerad, RoHS-kompatibel, TCO-certifierad, generation 10, ENERGY STAR® 9.0, EPEAT™ Guld registrerad, ErP Lot 6/26, RoHS-kompatibel, TCO-certifierad 10.0 |
| Förpackningsinnehåll |
| Styluspenna | Nej |
| Andra funktioner |
| Garantitid | 1 år |
| Antal högtalare | 2 |
| AC-adapter bunt | Ja |
| 1-år |
| SIM-kortstyp | Ingen |
| Grafikadapterfamilj | AMD Radeon 740M |
| Ethernet-gränssnittstyp | RJ-45 |
| Dolby-teknologier | Dolby Atmos, True HD, DTS-HD Master Audio |
| Garanti och tjänster |
| Garantilängd | 1 år |
| Utökad serviceinformation | 3Y På plats från 1Y Depot WHB (CPN), CO2-kompensation 0,5 ton (2:a generationen) TP WHB (CPN) |
| Typ av tjänst | Bud eller överlämnande |