| Rubrik |
| Tillverkare | Lenovo |
| Produkserie | ThinkPad |
| Modell | L14 G6 |
| Design |
| Produkttyp | Laptop |
| Produktfärg | Svart |
| Färgnamn | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Material i kroppen | Akrilonitril-butadien-styren (ABS), Polykarbonat (PC) |
| Skärm |
| Skärmdiagonal | 14 " |
| Skärmupplösning | 1920 × 1200 pixlar |
| Beröringsskärm | Nej |
| HD-typ | WUXGA |
| Paneltyp | IPS |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Anti-reflekterande skärm | Ja |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Skärmbelysning | 400 cd/m² |
| RGB-färgrum | NTSC |
| Färgrymd | 45 % |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| Processor |
| Processor-tillverkare | Intel |
| Processor-familj | Intel Core Ultra 5 |
| Processormodell | 225U |
| Processor-generering | Intel Core Ultra (Serie 2) |
| Processor-kärnor | 12 |
| Processor-trådar | 14 |
| Processor-boostfrekvens | 4.8 GHz |
| Processor-frekvens | 1.5 GHz |
| Effektiv kärn-baserfrekvens | 1.3 GHz |
| Prestandakärnor | 2 |
| Prestanda-kärna boostfrekvens | 4.8 GHz |
| Processor-cache | 12 MB |
| Effektiva kärnor | 8 |
| Kärnor med låg strömförbrukning | 2 |
| Max turbofrekvens för hög prestanda | 4.8 GHz |
| Cache-typ för processorn | L3 |
| Effektiv max turbofrekvens | 3.8 GHz |
| Max turbofrekvens för kärnor med låg strömförbrukning | 2.4 GHz |
| Prestanda-kärna-baserfrekvens | 1.5 GHz |
| Processor basström | 15 W |
| Max turboeffekt | 57 W |
| Basfrekvens för kärnor med låg strömförbrukning | 700 MHz |
| Minnet |
| Internminne | 16 GB |
| Internminnes-typ | DDR5-SDRAM |
| Minnes-klocka-hastighet | 5600 MHz |
| Minnes-formfaktor | SO-DIMM |
| Max internminne | 64 GB |
| Minnes-fördelning | 1 x 16 GB |
| Minnes-slots | 2x SO-DIMM |
| Minnes-kanaler | Dual Channel |
| Icke-ECC | Ja |
| Neural processor-enhet (NPU) |
| NPU (AI Ready) | Intel AI Boost |
| NPU-prestanda | 12 TOPs |
| Sparsitetsstöd | Ja |
| Stöd för Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-programvaruramverk som stöds av NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN, ONNX RT, OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN, WebNN, Windows ML |
| Lagringsmedium |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| Antal installerade SSD:er | 1 |
| SSD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-drivrutinsgränssnitt | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Optisk enhetstyp | Ingen |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| M.2 SSD-storlek | 2280 (22 x 80 mm) |
| Grafik |
| 2 | Intel |
| Inbyggt grafikkort | Ja |
| Diskret grafikkadapter | Nej |
| Diskret grafikkadaptermodell | Inte tillgänglig |
| Modell för grafikkort ombord | Intel Graphics |
| Audio |
| Ljudsystem | Dolby Atmos |
| Ljudchip | Senary SN6147 |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Kamera |
| Främre kamera | Ja |
| Främre kameraupplösning (numerisk) | 5 MP |
| IR-kamera | Ja |
| Integritetskamera | Ja |
| Sekretess typ | Shutter |
| Nätverk |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Bästa Wi-Fi-standard | WiFi 6E (802.11ax) |
| Antenn typ | 2x2 |
| WLAN-kontroller-modell | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ethernet LAN-dataöverföringshastigheter | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Ethernet/bredbandsanslutning | Ja |
| WLAN-kontroller-tillverkare | Intel |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| NFC (Near Field Communication) | Nej |
| WWAN | Kan uppgraderas |
| Anslutning |
| Antal USB 2.0-portar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ-A-portar | 2 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Thunderbolt-teknik | Ja |
| Antal Ethernet/bredbandsanslutningar (RJ-45) | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Kombinerad hörlurs-/mikrofonport | Ja |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| USB Type-C DisplayPort Alternatläge | Ja |
| USB Power Delivery | Ja |
| USB sova-och-ladda | Ja |
| USB sova-och-ladda-portar | 1 |
| Prestanda |
| Systemkort kretsuppsättning | Intel SoC |
| Tangentbord |
| Pekdon | ThinkPad UltraNav |
| Tangentbordsspråk | Nordisk |
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Bakgrundsbelyst tangentbord | Ja |
| Programvara |
| Operativsystemprogramvara | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Batteri |
| Batteriteknologi | Li-ion |
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Snabbladdning | Ja |
| Energihantering |
| AC-adapter energiförlust | 65 W |
| AC-adapter frekvens | 50/60 Hz |
| AC-adapteringångsspänning | 100 - 240 V |
| Ja |
| Säkerhet |
| Kabellås-port | Ja |
| Kabellåstyp | Kensington |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Smartkortläsare | Ja |
| Windows Hello | Ja |
| Lösenordsskydd | Ja |
| Hållbarhet |
| Hållbarhetscertifikat | ENERGY STAR 8.0, EPEAT Gold, ErP Lot 6/26, Low Halogen, REACH, RoHS, TCO, WEEE |
| Vikt och dimensioner |
| Vikt | 1380 g |
| Bredd | 313.7 mm |
| Djup | 226 mm |
| Höjd (framsidan) | 11.39 mm |
| Höjd (baksidan) | 17.31 mm |
| Certifikat |
| Certifiering | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| RoHS, REACH |
| Övriga funktioner |
| AC-adapter-bunt | Ja |
| Garanti och tjänster |
| Garantilängd | 3 År |
| Typ av tjänst | På plats |