| Rubrik |
| Tillverkare | Lenovo |
| Produktserie | ThinkPad |
| Modell | T |
| Design |
| Produkttyp | USB |
| Produktfärg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Färgnamn | Svart |
| Kroppsmaterial | Kolfiber, Polykarbonat (PC) |
| Skärm |
| Skärmdiagonal | 16 " |
| Skärmupplösning | 1920 × 1200 pixlar |
| Tryckskärm | Nej |
| HD-typ | WUXGA |
| Paneltyp | IPS |
| LED-bakgrundsbelyst | Ja |
| Antiglare-skärm | Ja |
| Skärmbelysning | 400 cd/m² |
| Bildförhållande | 16:10 |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Färgspektrum | 45 % |
| Processor |
| Processorleverantör | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 5 |
| Processorgenerering | Intel Core Ultra (Serie 2) |
| Processor modell | 225U |
| Processor kärnor | 12 |
| Processortrådar | 14 |
| Processor boostfrekvens | 4.8 GHz |
| Effektiv kärnbasfrekvens | 1.3 GHz |
| Prestandakärnor | 2 |
| Processorfrekvens | 1.5 GHz |
| Prestandakärnboostfrekvens | 4.8 GHz |
| Effektiva kärnor | 8 |
| Processor cachestorlek | 12 MB |
| Kärnor med låg strömeffektivitet | 2 |
| Maximal turbo frekvens med hög prestanda | 4.8 GHz |
| Cachetyp processor | L3 |
| Effektiv max turbo frekvens | 3.8 GHz |
| Kärna med låg strömeffektivitet max turbofrekvens | 2.4 GHz |
| Prestandakärna basfrekvens | 1.5 GHz |
| Processor grundkraft | 15 W |
| Maximal turbokraft | 57 W |
| Kärna med låg strömeffektivitet basfrekvens | 700 MHz |
| Minne |
| Internminne | 16 GB |
| Internminnestyp | DDR5-SDRAM |
| Minne klocka-hastighet | 5600 MHz |
| Minnesformfaktor | SO-DIMM |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minnesfördelning | 1 x 16 GB |
| Antal lediga interna minnesutvidgningsplatser | 1 |
| Minnesfack | 2x SO-DIMM |
| Minneskanaler | Dubbla kanaler |
| Inte ECC | Ja |
| Neural Processor Unit (NPU) |
| NPU (AI Ready) | Intel AI Boost |
| NPU-prestanda | 12 TOPs |
| Sparsitetsstöd | Ja |
| Stöd för Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-programvaru ramverk som stöds av NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN, ONNX RT, OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN, WebNN, Windows ML |
| Lagringsmedium |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagringsmedier | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| Antal installerade SSD-diskar | 1 |
| SSD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-drivrutinsgränssnitt | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Optisk enhetstyp | Ingen |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| M.2 SSD-storlek | 2280 (22 x 80 mm) |
| Grafik |
| 2 | Intel |
| Integrerat grafikkort | Ja |
| Diskret grafikkadapter | Nej |
| Diskret grafikkadapter modell | Ej tillgänglig |
| Integrerat grafikkort modell | Intel Graphics |
| Ljud |
| Ljudsystem | Dolby Atmos |
| Ljudchip | Realtek ALC3287 |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Kamera |
| Framkamera | Ja |
| Framkameraupplösning (numerisk) | 5 MP |
| IR-kamera | Ja |
| Integritetskamera | Ja |
| Integritetstyp | Shutter |
| Nätverk |
| Mobil nätverksuppkoppling | Nej |
| Bästa Wi-Fi-standard | WiFi 6E (802.11ax) |
| Antenn typ | 2x2 |
| Ethernet LAN dataöverföringshastigheter | 10, 100, 10, 100, 1000 Mbit/s |
| WLAN-kontroller modell | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN-kontroller tillverkare | Intel |
| Ethernet/bredbandanslutning | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Nej |
| WWAN | Kan uppgraderas |
| Anslutning |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ-A-portar | 2 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Thunderbolt-teknik | Ja |
| Antal USB 4 Gen 3x2-portar | 2 |
| Antal Ethernet-/bredbandsanslutningar (RJ-45) | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Kombinerad hörlurs/mikrofonport | Ja |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| USB Typ-C DisplayPort Alternativläges | Ja |
| USB Power Delivery | Ja |
| USB Sleep-and-Charge | Ja |
| USB Sleep-and-Charge-portar | 1 |
| Prestanda |
| Systemkort kretsuppsättning | Intel SoC |
| Tangentbord |
| Pekeenhet | ThinkPad UltraNav |
| Tangentbordsspråk | Nordisk |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Bakgrundsbelyst tangentbord | Ja |
| Windows-tangenter | Ja |
| Ja |
| Programvara |
| Operativsystem programvara 04 | Windows 11 Pro |
| Operativsystemsarkitektur | 64-bit |
| Batteri |
| Batteriteknologi | Li-ion |
| Batterikapacitet | 86 Wh |
| Snabbladdning | Ja |
| Energihantering |
| AC-adapter energiförlust | 65 W |
| AC-adapter frekvens | 50/60 Hz |
| AC-adapter-ingångsspänning | 100 - 240 V |
| Ja |
| Säkerhet |
| Kabellåsport | Ja |
| Kabellåstyp | Kensington |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Smartcard-läsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Windows Hello | Ja |
| Lösenordsskydd | Ja |
| Hållbarhet |
| Hållbarhetscertifikat | ENERGY STAR 8.0, EPEAT Gold, ErP Lot 6/26, Low Halogen, REACH, RoHS, TCO, WEEE |
| Vikt och dimensioner |
| Vikt | 1890 g |
| Bredd | 359.7 mm |
| Djup | 250.8 mm |
| Höjd (framsidan) | 11.8 mm |
| Höjd (baksidan) | 18.14 mm |
| Certifikat |
| Certifiering | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold, RoHS |
| RoHS, REACH |
| Övriga funktioner |
| AC-adapter paket | Ja |
| SIM-kortstyp | Nano-SIM |
| Garanti och tjänster |
| Garantilängd | 3 år |
| Utökad serviceinformation | Premier Support |