| Rubrik |
| Tillverkare | Lenovo |
| Produktserie | ThinkPad |
| Modell | T14 G6 |
| Design |
| Produkttyp | Laptop |
| Produktfärg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Skärm |
| Skärmdiagonal | 14 " |
| Skärmupplösning | 1920 × 1200 pixlar |
| Tryckskärm | Nej |
| HD-typ | WUXGA |
| Paneltyp | IPS |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Antireflexskärm | Ja |
| Bildförhållande | 16:10 |
| Skärmbelysning | 500 cd/m² |
| RGB-färgomfång | sRGB |
| Färgspektrum | 100 % |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| Processor |
| Processorleverantör | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 5 |
| Processormodell | 228V |
| Processorärnor | 8 |
| Boostfrekvens processor | 4.5 GHz |
| Minne |
| Internminne | 32 GB |
| Minne typ | LPDDR5X-SDRAM |
| Minneshastighet | 8533 MHz |
| Minnesformfaktor | On-board |
| Maximalt internminne | 32 GB |
| Neural bearbetningsenhet (NPU) |
| NPU (AI Ready) | Intel AI Boost |
| NPU-prestanda | 40 TOPs |
| Copilot+ PC | Ja |
| Lagringsmedia |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| Antal installerade SSD:er | 1 |
| SSD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-gränssnittsdrivrutiner | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Ingen |
| NVMe | Ja |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Grafik |
| 2 | Intel |
| On-board grafik | Ja |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Grafikkortsmodell på kortet | Intel Arc Graphics 130V |
| Audio |
| Ljudchip | Realtek ALC3287 |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Kamera |
| Framsideskameraupplösning (numerisk) | 5 MP |
| IR-kamera | Ja |
| Integritetskamera | Ja |
| Sekretess typ | Shutter |
| Nätverk |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Bästa Wi-Fi-standard | WiFi 7 (802.11be) |
| Antenn typ | 2x2 |
| Ethernet LAN-dataöverföringshastigheter | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| WLAN-kontrollerleverantör | Intel |
| Ethernet/bredbandsanslutning | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | Nej |
| WWAN | Kan uppgraderas |
| Anslutning |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ-A-portar | 2 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Antal Ethernet/bredbandsanslutningar (RJ-45) | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombinerad hörlurs-/mikrofonport | Ja |
| USB Power Delivery | Ja |
| USB sömn-och-ladda | Ja |
| Prestanda |
| Systemkortets kretsuppsättning | Intel SoC |
| Tangentbord |
| Pekdon | ThinkPad UltraNav |
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Bakgrundsbelyst tangentbord | Ja |
| Ja |
| Programvara |
| Operativsystemprogramvara | Windows 11 Pro |
| Förinstallerad programvara | Lenovo AI Now |
| Copilot+ PC | Ja |
| Microsoft Copilot | Ja |
| Batteri |
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Energihantering |
| AC-adapter energiförlust | 65 W |
| Ja |
| Säkerhet |
| Kabel-låsport | Ja |
| Kabellåstyp | Kensington |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Smart kortläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Windows Hello | Ja |
| Vikt och dimensioner |
| Vikt | 1380 g |
| Bredd | 315.9 mm |
| Djup | 223.7 mm |
| Höjd (framsidan) | 10.9 mm |
| Höjd (baksidan) | 16.13 mm |
| Certifikat |
| Certifiering | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Andra funktioner |
| AC-adapterbunt | Ja |
| Garantier och tjänster |
| Garantilängd | 3 År |
| Utökad serviceinformation | Premier Support |
| Servicetyp | På plats |