| Rubrik |
| Tillverkare | Lenovo |
| Produktserie | ThinkPad |
| Modell | X1 Carbon G13 |
| Design |
| Produktfärg | Svart |
| Färgnamn | Black, Paint |
| Introduktionsår | 2025 |
| Kroppsmaterial | Kolfiber, Aluminium |
| Stöd för styluspennor | Nej |
| Skärm |
| Skärmdiagonal | 14 " |
| Skärmupplösning | 1920 × 1200 pixlar |
| Beröringsskärm | Nej |
| Paneltyp | IPS |
| Anti-reflexskärm | Ja |
| Skärmbelysning | 500 cd/m² |
| Färgspektrum | 100 % |
| Maximal uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| Processor |
| Processor tillverkare | Intel |
| Processor familj | Intel Core Ultra 7 |
| Processor modell | 255U |
| Processor kärnor | 12 |
| Processortrådar | 14 |
| Boostfrekvens processor | 5.2 GHz |
| Processorfrekvens | 5.2 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Minne |
| Internminne | 32 GB |
| Minne typ | LPDDR5X |
| Minne klockfrekvens | 8400 MHz |
| Maximalt internminne | 32 GB |
| Minne konfiguration | 1 x 32 GB |
| Antal tillgängliga interna minnesplatser | 0 |
| Minne kanaler | Dual Channel |
| Neural Processing Unit (NPU) |
| Maximal NPU frekvens | 5.2 GHz |
| NPU prestanda | 12 TOPs |
| Lagringsmedium |
| Total lagringskapacitet | 1000 GB |
| Lagringsmedium typ | SSD |
| Antal installerade SSD:er | 1 |
| SSD gränssnitt | PCIe 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| M.2 SSD storlek | 2280 |
| Grafik |
| 2 | Intel |
| Inbyggt grafikkort | Ja |
| Inbyggd grafikkort modell | Intel Graphics |
| Audio |
| Ljudsystem | Högupplöst (HD) ljud |
| Ljudchip | Realtek ALC3306 |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Kamera |
| Främre kamera | Ja |
| Främre kameraupplösning (numerisk) | 1080 MP |
| Främre kameraupplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| IR-kamera | Ja |
| Integritetskamera | Ja |
| Integritetstyp | Shutter |
| Nätverk |
| Wi-Fi | Ja |
| Bästa Wi-Fi-standard | WiFi 6E (802.11ax) |
| WLAN-kontroller modell | AX211 |
| WLAN-kontroller tillverkare | Intel |
| Ethernet/bredbandsanslutning | Nej |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Nej |
| WWAN | Går att uppgradera |
| Anslutningsmöjligheter |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Typ-A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ-A-portar | 2 |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Antal Ethernet/bredbandsanslutningar (RJ-45) | 0 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombinerad hörlurs/mikrofonport | Ja |
| Typ av laddport | USB-C |
| USB Type-C DisplayPort Alternativt Läge | Ja |
| USB Power Delivery | Ja |
| Prestanda |
| Systemkortets chipset | Intel SoC |
| Tangentbord |
| Pekdon | Haptisk pekplatta |
| Tangentbordsspråk | Nordisk |
| Bakgrundsbelyst tangentbord | Ja |
| Tangentbordsfärg namn | Svart |
| Programvara |
| Operativsystemprogramvara 04 | Windows 11 Pro |
| Förinstallerad programvara | Intel Connectivity Performance Suite |
| Batteri |
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Energihantering |
| AC-adapterns energiförlust | 65 W |
| Ja |
| Säkerhet |
| Kabellåsport | Ja |
| Ansiktsigenkänning | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Smartkortläsare | Nej |
| Windows Hello | Ja |
| Hållbarhet |
| Hållbarhetscertifikat | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Guld, RoHS, TCO 10.0 |
| Vikt och dimensioner |
| Vikt | 1006 g |
| Bredd | 312.8 mm |
| Djup | 214.75 mm |
| Höjd | 17.95 mm |
| Certifikat |
| Överensstämmer med MIL-STD-810G | Ja |
| Certifiering | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Guld, ErP Lot 6/26, RoHS, TCO Certifierad 10.0 |
| Förpackningsinnehåll |
| Pekpenna | Nej |
| Andra funktioner |
| Garantiperiod | 3 år |
| Antal högtalare | 2 |
| AC-adapterbunt | Ja |
| Grafikadapterfamilj | Integrerad Intel-grafik |
| Ethernet-gränssnittstyp | Ingen inbyggd Ethernet |
| Dolby-teknologier | Dolby Atmos, True HD, DTS-HD Master Audio |
| Garanti och tjänster |
| Garantilängd | 3 år |
| Utökad serviceinfo | 3Y Premier Support WHB (CPN), CO2 kompensering 0.5 ton (2:a generationens koldioxidkompenseringsprojekt) |