| Generelt |
| Produktserie | Apple MacBook Pro |
| System |
| Innfört | I slutet av 2025 |
| Säkerhetsanordningar | Fingeravtrycksläsare |
| Plattform | Apple Mac OS |
| Hårddiskkapacitet | Modell Avhengig |
| Notebook-type | Bärbar PC |
| Chassi |
| Sensorer | Omgivningsljussensor |
| Processor |
| Antal kärnor | 10-kärnor |
| Tillverkare | Apple |
| Typ | M5 |
| Egenskaper | 153 GB/s minnesbandbredd, Neurala acceleratorer, Maskinvaruaccelererad strålspårning |
| RAM |
| RAM | 16 GB |
| Konfigurationsfunktioner | Enhetligt minne |
| Hårddisk |
| Hårddisk typ | SSD |
| Lagringsutrymme | Modell Avhengig |
| SSD-formfaktor | Lödde |
| Optisk lagring |
| Stationstyp | Ingen optisk enhet |
| Typ | Ingen |
| Kortläsare |
| Stödd flashminne | SDXC-minneskort |
| Typ | Kortläsare |
| Skärm |
| Pikseltäthet (ppi) | 254 |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildens ljusstyrka | 1000 cd/m² |
| Skärm typ | LED |
| Skärmstorlek | 14.2 tum |
| Standardupplösning | 3024 x 1964 |
| Färgskala | 1 miljard färger |
| Bredskärm | Ja |
| Diagonalmått (metriskt) | 35.97 cm |
| Skärmfunktioner | Standardglas, Dolby Vision, 1000 cd/m² max. helskärmsljusstyrka, Extreme Dynamic Range (XDR), HLG-gamma, Liquid Retina XDR-display, Zoom, P3 Wide Color Gamut, HDR-kompatibilitet, True Tone-teknologi, ProMotion-teknologi, HDR10+, HDR10-kompatibel, 1600 cd/m² toppljusstyrka (HDR) |
| Videoutgång |
| Max. antal skärmar stödda | 2 |
| Skärmkortserie | Apple M5 |
| Grafikprocessor | Apple M5 10-kärnor |
| Videosystemfunktioner | Videokodningsmotor, Maskinvaruaccelererad H.264, HEVC, ProRes och ProRes RAW, AV1-dekodning, ProRes kod- och dekodermotor, Videokodningsmotor |
| Digitalkamera |
| Upplösning (MP) | 12 Megapixlar |
| Kamera upplösning | 1080p |
| Funktioner | Centralkamera, Avancerad bildsignalprocessor (ISP), Stöd för skrivbordsvisning, FaceTime 1080p HD-kamera |
| Ljudutgång |
| Typ | Sex högtalare |
| Funktioner | Stöd för Spatial Audio, Bred stereoljud, Kraftdämpande bashögtalare |
| Anpassade standarder | Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Ljudingång |
| Typ | 3 mikrofoner med stråleformeringsarrangemang |
| In-enhet |
| Bakgrundsbelysning | Ja |
| Typ | Tangentbord, Force Touch styrare |
| Egenskaper | Kraftklick, Multiberörings-touchpad, Touch ID-sensor, Multi-Touch Gesture Recognition, Tryckkänslighet |
| Tangentbord |
| Tangentbordslayout | QWERTY |
| Tangentbordsnamn | Apple Magic Keyboard med Touch ID |
| Tangentbordets placering | Norsk |
| Sammanfattning av gränssnitt |
| USB-C-portantal | 3 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| OS Medföljer |
| Utgåva | macOS Tahoe 26 |
| Familj | macOS |
| Typ | Apple macOS Tahoe 26 |
| Batteri |
| Livslängd (upp till) | 24 timmar |
| Teknologi | Litium-polymer |
| Diverse |
| Chassi | Aluminium |
| Färgkategori | Modell Avhengig |
| Inkluderat tillbehör | USB-C till MagSafe 3-laddkabel (2 m) |
| Färg | Rymdsvart |
| Egenskaper | Textning för döva, Rörelsereducering, Text-till-tal, VoiceOver-skärmläsare, Switch Control, Kontrastökning, Diktat, Voice Control |
| Miljöstandarder |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Hållbarhet |
| Sällsynta jordmaterial | 100 % återvunna sällsynta jordartsmetaller i alla magneter |
| Innehåll av återvunnet emballage | 100 % |
| Storlekar och vikt |
| Bredd | 31.26 cm |
| Vikt | 1.55 kg |
| Höjd | 1.55 cm |
| Djup | 22.12 cm |
| Miljöparametrar |
| Driftsfuktighet | 0 - 90 % (icke-kondenserande) |
| Max. driftstemperatur | 35 °C |
| Min. driftstemperatur | 10 °C |
| Nätverksanslutning |
| Datakedjeprotokoll | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11n |
| Trådlös protokoll | Bluetooth 5.3, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Gränssnittsdetaljer |
| Gränssnittsdetaljer | Hörlursutgång, 3 x USB4 (stöd för Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (laddning), HDMI |
| Programvara |
| Typ | Telefon, Podcasts, Fotobås, Tips, Meddelanden, Hitta min, Kartor, App Store, Röstanteckningar, Väder, Anteckningar, Apple Freeform, Nyheter, Apple Preview, Spel, Post, Apple TV, Apple QuickTime Player, Apple GarageBand, Apple Safari, Hem, Apple Books, Apple Pages, Lösenord, iPhone spegling, Siri, Kalender, Börs, Apple iMovie, Apple Time Machine, Apple FaceTime, Bilder, Påminnelser, Kontakter, Apple Numbers, Apple Shortcuts, Journal, Apple Keynote, Musik |
| Detaljer om batteriets livslängd |
| Batterikörtid | Videoavspelning: upp till 24 timmar, Surfning via Wi-Fi: upp till 16 timmar |
| Specifik absorptionshastighet (SAR) |
| Specifik absorptionshastighet (SAR) | 0.6 W/kg (kropp), 0.6 W/kg (lem) |