| Rubrik |
| Tillverkare | Lenovo |
| Produktserie | ThinkPad |
| Modell | L |
| Design |
| Produkttyp | Laptop |
| Produktfärg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Kroppsmaterial | Acrylonitrile-butadiene-styren (ABS), Polykarbonat (PC) |
| Skärm |
| Skärmdiagonal | 14 " |
| Skärmupplösning | 1920 × 1200 pixlar |
| Beröringsskärm | Nej |
| HD-typ | WUXGA |
| Paneltyp | IPS |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Anti-reflekterande skärm | Ja |
| Skärmens ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Naturligt bildförhållande | 16:10 |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Färgomfång | 45 % |
| Maximal uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| Processor |
| Processor tillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD Ryzen AI 5 |
| Processorgeneration | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processormodell | 340 |
| Processortrådar | 12 |
| Boostklocka för processor | 4.8 GHz |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Cachetyp | L3 |
| Processor grundkraft | 28 W |
| Minne |
| Internminne | 32 GB |
| Internminnetyp | DDR5-SDRAM |
| Minneshastighet | 5600 MHz |
| Minneformfaktor | SO-DIMM |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minneskonfiguration | 1 x 32 GB |
| Minnesplatser | 2x SO-DIMM |
| Neural processor enhet (NPU) |
| NPU (AI Ready) | AMD Ryzen AI |
| NPU-prestanda | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Ja |
| Lagringsmedia |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagringsmediatyp | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| Antal installerade SSD:er | 1 |
| SSD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Optisk enhetstyp | Ingen |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Grafik |
| Grafik tillverkare | AMD |
| Inbyggd grafik | Ja |
| Diskret grafikadapter | Nej |
| Diskret grafikadapter modell | Inte tillgänglig |
| Inbyggd grafikadapter modell | AMD Radeon 840M |
| Audio |
| Ljudchip | Realtek ALC3287 |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Kamera |
| Främre kamera upplösning (numerisk) | 5 MP |
| IR-kamera | Ja |
| Integritetskamera | Ja |
| Integritetstyp | Bländare |
| Nätverk |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Bästa Wi-Fi-standard | WiFi 7 (802.11be) |
| Antenn typ | 2x2 |
| Ethernet LAN dataöverföringshastigheter | 10, 100, 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Ethernet/Bredbandsanslutning | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | Nej |
| WWAN | Kan uppgraderas |
| Anslutning |
| Antal USB 2.0-portar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ-A-portar | 2 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Antal ethernet/broadband anslutningar (RJ-45) | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombinerad hörlurs/mikrofonport | Ja |
| USB Power Delivery | Ja |
| USB Sleep and Charge | Ja |
| Prestanda |
| Systemkort kretsuppsättning | AMD SoC |
| Tangentbord |
| Pekdon | ThinkPad UltraNav |
| Tangentbords språk | Nordisk |
| Numerisk tangentbord | Nej |
| Bakgrundsbelyst tangentbord | Ja |
| Ja |
| Programvara |
| Operativsystemprogramvara | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Förinstallerad programvara | Lenovo AI Now |
| Copilot+ PC | Ja |
| Microsoft Copilot | Ja |
| Batteri |
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Energihantering |
| AC-adapter energiförlust | 65 W |
| Ja |
| Säkerhet |
| Kabellåsport | Ja |
| Kabel låstyp | Kensington |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Smartkortläsare | Ja |
| Windows Hello | Ja |
| Vikt och mått |
| Vikt | 1380 g |
| Bredd | 313.7 mm |
| Djup | 226 mm |
| Höjd (Fram) | 11.39 mm |
| Höjd (Bak) | 17.31 mm |
| Certifieringar |
| Certifiering | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Övriga funktioner |
| AC-adapter bunt | Ja |
| Garanti och tjänster |
| Garantilängd | 3 År |
| Typ av tjänst | På plats |